You are currently viewing عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد بدن با توجه به قدرت بدنی بیمار و تجربه پزشک متفاوت خواهد بود. ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه که مربوط به عوارض لیزر موهای زائد است را با هم بررسی کنیم تا ابهامات مربوط به عوارض لیزر موهای زائد را رفع کنیم.

به خاطر افزایش تقاضای لیزر موهای زائد بدن خصوصا لیزر بیکینی در کشورهای مختلف از جمله در ایران، امری ضروری است. عمل لیزر برای برداشتن موهای زائد نواحی مختلف بدن ، از جمله صورت ، پا ، چانه ، پشت و بازو انجام می شود.

در این روش، نور و اشعه متراکم لیزر به فولیکول های مو تابانیده می شود ، رنگدانه های موجود در فولیکول ها نور را جذب می کنند، در نتیجه، موها تخریب می شوند. لیزر موهای زائد علاوه بر اینکه مزیت هایی مانند دقت و سرعت عمل بالا دارد، در عین حال اگر توسط متخصص اینکار انجام نشود ، می تواند عوارض متعددی نیز داشته باشد. بنابراین، قبل از تصمیم به انجام این عمل زیبایی، لازم است که اطلاعات کافی از عوارض مختلف لیزر موهای زائد داشته باشید.

عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد

برخی از افراد به عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد فکر می کنند اما باور کنید لیزر موهای زائد هیچگونه عوارض وحشتناکی ندارد.

اغلب افرادی که عمل لیزر موهای زائد انجام می دهند معمولا آن را سالم و بی خطر ارزیابی می کنند. بعد از لیزر موهای زائد ظاهرا هیچ خطری در بلند مدت وجود ندارد. در عین حال، تعداد معدودی از افراد، عوارض جانبی مختصری بعد از این عمل را تجربه می کنند.

بیشتر این عوارض جانبی به این دلیل رخ می دهد که افراد در انتخاب کلینیک زیبایی معتبر و متخصصی که اینکار را انجام می دهد تحقیق نمی کنند.  برخی از مهم ترین عوارض لیزر موهای زائد مردان و خانمها به شرح هستند:

1- تحریک و قرمزی پوست

لیزر موهای زائد، فولیکول مو را تخریب می کند؛ بدن نسبت به آن واکنش نشان می دهد و بسیاری از افراد علائم تحریک و قرمزی را در ناحیه تحت تاثیر نور لیزر بروز می دهند. احساس خارش و سوزش، یا حساسیت و حتی ورم و التهاب پوست و پورپورا و راش های جلدی ممکن است ایجاد شود.

تحریک و قرمزی پوست یکی از شایع ترین عوارض ناشی از لیزر موهای زائد می باشد، هر چند در اغلب مواقع کوتاه مدت و زود گذر است اما نبود تجربه کافی در استفاده از دستگاه لیزر توسط متخصص می تواند این عارضه را طولانی مدت نماید.

پوست ناحیه جراحی شده ممکن است نرم و شکننده به نظر برسد. به منظور کاهش واکنش پوست در حین عمل، متخصصین پوست ممکن است از بی حسی موضعی استفاده کنند. علائم تحریک در مدت زمان کوتاهی بعد از شروع واکنش اولیه  و معمولا چند ساعت بعد از جراحی کاهش پیدا می کند و یا برطرف می شود.

عوارض لیزر

2- پوسته پوسته شدن

در برخی از افراد، عوارض لیزر  به صورت پوسته پوسته شدن ناحیه تحت تاثیر لیزر ظاهر می شود. این عارضه هر چند یک مشکل جزئی در نظر گرفته می شود اما ممکن است ناخوشایند باشد. پوسته پوسته شدن گاهی اوقات منجر به ایجاد زخم هایی در پوست به صورت دلمه و یا اسکار می شود.

همچنین بخوانید:  8 ویژگی بهترین کلینیک لیزر موهای زائد

البته یکی از علل ایجاد زخم و بروز عوارض پوستی و حتی گاهی اوقات خونریزی، طولانی بودن مدت تابش پرتوهای نور لیزر بر روی پوست است. متخصص لیزر باید پیش از شروع به انجام کار حساس بودن پوست فرد را بررسی نموده و از میزان مناسب درجه تابش استفاده نماید.

3- زخم اسکار

در موارد کمی از لیزر موهای زائد، زخم در ناحیه تحت تاثیر لیزر ایجاد می شود که گاهی اوقات جای این زخم به صورت اسکار در پوست باقی می ماند. علت این مشکل، استفاده نامناسب از دستگاه لیزر توسط متخصص لیزر درمانی است.

لیزر الکساندریت برای پوست های سفید و معمولی مناسب است. در حالی که لیزر دیود برای پوست های برنزه، و لیزر ان دی یاگ برای پوست های تیره مناسب هستند. بنابراین، جراح متخصص زیبایی و تکنسین لیزر باید استفاده مناسب و کافی از لیزر را در حین عمل لیزر موهای زائد کاملا مراعات نمایند. بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای یک نوع پوست ممکن است برای نوع دیگر پوست همان نتیجه را ندهد.

4- جوش و آکنه

یکی از وظایف موها محافظت از پوست در برابر باکتری ها است، همچنین غدد سباسه یا غدد چربی پوست را تمیز و باز نگه می دارند. از خطرات لیزر موهای زائد می تواند ایجاد جوش و آکنه مخصوصا در پوست نواحی پشت، زیر بازو، و ناحیه تناسلی باشد. برای رفع این مشکل متخصص زیبایی ممکن است استفاده از کرم های خاصی را بعد از لیزر پیشنهاد نماید.

تصویر زیر یک نمونه از عوارض لیزر موهای زائد می باشد که ممکن است به دلیل عدم استفاده مناسب از دستگاه لیزر توسط متخصص به وجود بیاید.

تاثیر متخصص در عوارض لیزر موهای زائد

5- هایپرتریکوز یا پرموئی

مطالعات اخیر نشان می دهد که علت اصلی تحریک رشد موها و پرموئی بعد از لیزر ، استفاده نادرست از لیزر توسط متخصصی است که اینکار را انجام می دهد. تحریک گرما می تواند فولیکول های نهفته و غیر فعال را فعال کرده و موجب دریافت مقادیری از انرژی توسط موهای نازک و ظریف شود، و ضایعاتی را ایجاد کند.

اگر انرژی مورد استفاده در لیزر موهای زائد کمتر از حد انرژی اپتیمم و ایده آل باشد، به دلیل کافی نبودن انرژی و گرما فولیکول ها به طور کامل تخریب نمی شوند. در چنین شرایطی، فولیکول های مو برای ترمیم آسیب وارد شده شروع به فعالیت کرده، خود را تقویت و بازسازی می کنند و منجر به افزایش رشد موها و بروز پدیده پرموئی یا هایپرتریکوز می شوند.

به خاطر همین است که لیزر موهای زائد برای برداشتن موهای نازک و ظریف توصیه نمی شود. و همچنین بهتر است یک کلینیک زیبایی معتبر در این زمینه پیدا کنید.

هایپزتریکوز یا پرمویی

6- تغییر رنگ پوست

در برخی از افرد، عوارض لیزر  به صورت تغییر رنگ مختصر در پوست نواحی تحت عمل مشاهده می شود. به این صورت که رنگ پوست کمی تیره تر و یا روشن تر از رنگ طبیعی پوست بدن می شود. افرادی که دارای پوست روشن تری هستند معمولا رنگ پوست شان تیره تر می شود.

افرادی که پوست شان تیره است بیشتر تمایل به روشن تر شدن رنگ پوست دارند. البته این تغییر رنگ غیر عادی پوست، با گذشت زمان و به تدریج برطرف می شود. دلیل اصلی تیره شدن رنگ پوست، ازدیاد رنگدانه ملانین در اثر تولید بیش از حد آن توسط سلول های ملانوسیت پوست و یا پدیده هایپرپیگمانتاسیون است.

همچنین بخوانید:  حذف موهای زیر بغل

گاهی اوقات، برطرف شدن این تغییر رنگ پوست حدود 3 ماه و حتی در مواردی 6 تا 8 ماه طول می کشد. و علت اصلی روشن تر شدن رنگ پوست در اثر لیزر موهای زائد آن است که ممکن است اشعه های نور لیزر به جای اینکه توسط فولیکول های مو جذب شود در بافت پوست تاثیر کند و در نتیجه، سلول های ملانوسیت تخریب می شوند که رنگدانه ملانین تولید می کنند. این وضعیت سبب کاهش تولید رنگدانه و بروز پدیده هایپوپیگمانتاسیون، و روشن تر شدن رنگ پوست بطور غیر طبیعی می شود.

7- آسیب دیدگی چشم

برای پیشگیری از این عارضه یک متخصص لیزر با تجربه انتخاب نمایید. در جراحی لیزر موهای زائد معمولا پرتوهای متراکم و قوی لیزر به کار برده می شود. بنابراین، احتمال آسیب دیدگی چشم به عنوان یک خطر بالقوه جدی (مخصوصا اگر لیزر برای برداشتن موهای زائد ناحیه صورت انجام بشود) در بلند مدت محسوب می شود.

ما هرگز لیزر موهای زائد کاسه چشم و اطراف استخوان حفره چشمی را به شما پیشنهاد نمی کنیم. به خاطر اینکه، احتمال زیادی وجود دارد که نور اشعه لیزر با چشم تماس پیدا کند و منجر به التهاب مشیمیه چشم و آسیب دیدن چشم شود.

8- خطر عفونت جلدی

همانند سایر روش های جراحی زیبایی متداول برای حذف موهای زائد، یکی دیگر از عوارض ناشی از لیزر موهای زائد، می تواند خطر بروز عفونت جلدی باشد. در واقع، بعد از انجام عمل لیزر موهای زائد پوست ناحیه در وضعیت حساس از نظر احتمال بروز عفونت های میکروبی پوست مخصوصا عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی قرار می گیرد.

افرادی که قبل از عمل لیزر موهای زائد، مدت زمان طولانی در معرض نور خورشید قرار گرفته باشند بیش از بقیه در خطر عفونت های جلدی قرار دارند. همچنین بهداشت محیط نیز در این زمینه بسیار تاثیرگذار است. سعی کنید مرکزی که برای انجام این عمل زیبایی مراجعه می کنید را از نظرر بهداشت ، اعتبار متخصصین و خود کلینیک بررسی نمایید.

9- سوختگی و تاول زدن پوست

از دیگر عوارض لیزر موهای زائد ناشی از تجربه ی ناکافی متخصص لیزر سوختگی و تاول زدن پوست است. در عمل لیزر موهای زائد، از لیزرهای دارای حرارت بالا استفاده می شود. اگر این عمل به طرز صحیح و با موفقیت انجام نشود، احتمال سوختگی و تاول زدن پوست، بسیار بالا است. سوختگی خفیف و جزئی امروزه در بسیاری از افراد که لیزر موهای زائد انجام می دهند گزارش می شود.

سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد ممکن است به سه حالت ایجاد شود. سوختگی جزئی و خفیف که مشکل جدی و مهمی نیست و به مرور زمان برطرف می شود. اما سوختگی های نوع دوم و سوم که بیشتر به دلیل انتخاب نادرست دستگاه و متخصص رخ می دهد، شدید تر هستند و ممکن است به تاول زدن پوست، آسیب جدی تر پوست و دلمه زدن و حتی زخم های اسکار منتهی شوند و گاهی اوقات آثار زخم های اسکار بر روی پوست باقی می ماند.

اگر در حین عمل لیزر موهای زائد، در پوست خود احساس گرما و حرارت بیش از حد می کنید که توام با درد شدیدی است بایستی بلافاصله به جراح متخصص زیبایی خود اطلاع دهید.

همچنین بخوانید:  چه کسانی نباید لیزر موهای زائد انجام دهند؟

10- عوارض در خانم های باردار

عمل لیزر موهای زائد در دوران حاملگی توصیه نمی شود. علت آن است که هنوز در مورد عوارض لیزر موهای زائد در دوران بارداری، هیچ مطالعه ای به طور مستقیم بر روی انسان انجام نشده است. بنابراین، بی خطر بودن این عمل برای جنین هنوز به اثبات نرسیده است.

امکان دارد برخی از خانم های باردار درخواست انجام لیزر موهای زائد داشته باشند. به دلیل آنکه گاهی اوقات در دوران حاملگی، رشد موهای زائد در بدن مخصوصا در نواحی سینه و معده افزایش می یابد. اما باید بدانید که بسیاری از این موهای زائد دوران بارداری، به مرور زمان برطرف می شوند و نیازی به عمل برداشت موهای زائد وجود ندارد. پیشنهاد کلینیک زیبایی گلدن رویال به خانم هایی که در دوران بارداری تمایل به لیزر موهای زائد دارند این است که انجام این عمل را به بعد از زایمان موکول کنند.

11- تاثیر لیزر موهای زائد در ناباروری

برخی اعتقاد دارند که لیزر موهای زائد بدن مخصوصا در نواحی مجاور اندام های تولید مثل از جمله رحم و تخمدان ها می تواند منجر به ناباروری شود. اما با توجه به حداقل میزان تابش پرتوهای اشعه نور لیزر و متمرکز شدن نور لیزر فقط در سطح پوست، خطر ناباروری وجود ندارد. چون اشعه های لیزر اندام های داخلی بدن را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

12- خطر سرطان در لیزر موهای زائد

عده ای از افراد نگران تاثیر عمل لیزر موهای زائد در تقویت بروز سرطان پوست هستند. در حالی که، عوارض لیزر موهای زائد در بروز سرطان پوست، نه تنها ثابت نشده است بلکه حتی گاهی اوقات، این روش برای درمان برخی از ضایعات اولیه سرطان پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

در نهایت اینکه قیمت لیزر موهای زائد پایین نباید تنها معیار برای انتخاب کلینیک باشد. برخی افراد تحت تاثیر تبلیغات لیزر موهای زائد ارزان قرار گرفته و با مراجعه به این مراکز مشکلات جدی را برای خود به وجود می آورند. انتخاب دستگاه لیزر بهتر و متخصص مجرب ارزش کمی سرمایه گذاری بیشتر را دارد.

تصویر زیر یک نمونه از عوارض لیزر می باشد که ممکن است به دلیل مهارت ناکافی متخصص در انجام کار به وجود بیاید.

تصویر عوارض لیزر موهای زائد

خدمات لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی گلدن رویال

پزشکان مجرب و ماهر کلینیک زیبایی گلدن رویال در انتخاب دستگاه مناسب و انجام دقیق  لیزر موهای زائد تخصص کافی دارند و خدمات خود را با تضمین کیفیت ارائه می دهند.

برخی از خدمات زیبایی پوست و مو که در گلدن رویال انجام می شوند شامل بوتاکس ، هایفوتراپی صورت ، مزوتراپی مو ، درمان عرق با بوتاکس ، فرم دهی صورت ، پاکسازی پوست ، بوتاکس دیسپورت و … می باشد. برای ویزیت و مشاوره از طریق شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ با ما در ارتباط باشید.

همراهان گرامی بخاطر داشته باشید عوارض لیزر موهای زائد زمانی اتفاق می افتد که لیزر به دست فرد غیر متخصص انجام شده باشد. اگر لیزر موهای زائد به شیوه های درمانی صحیح انجام شود بدون عوارض و یا با بهترین نتیجه همراه خواهد بود.

نظرات کاربران
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
Fatima
Fatima
1400-02-07 18:29

.

آخرین ویرایش5 ماه قبل توسط Fatima