هر آنچه که درمورد تفاوت بوتاکس و ژل باید بدانید

بوتاکس و ژل هر دو یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن چین و چروک صورت می باشند که هر دو ماندگاری بالایی دارند اما تفاوت بوتاکس و ژل ( فیلر ) تنها در شیوه درمان و یا نحوه تزریق نیست ما در این مقاله قصد داریم تا تفاوت کلی این دو ژل را برای شما توضیح دهیم با ما همراه باشید.

تزریق ژل ( فیلر ) چیست؟

تزریق فیلر یا ژل در واقع یکی از اقدامات زیبایی و جوانسازی پوست به حساب می آید که علاوه بر از بین بردن چین و چروک های پوستی، باعث پر شدن و حجم گرفتن نواحی از پوست نیز می شود.

فیلر (ژل) چیست؟

در واقع اصلی ترین فرق بوتاکس و فیلر (ژل) نیز در همین است. فیلرها انواع مختلفی دارند که با توجه به نیاز پوست صورت به جوانسازی، تزریق می شوند. این مواد در واقع مواد بیولوژیکی و یا مصنوعی هستند که باعث درمان رایج ترین نشانه های افزایش سن و پیری می شوند.

به طور کلی از تزریق فیلر برای پر کردن چین و چروک های متوسط و یا کم استفاده می شود. این در حالیست که بوتاکس می تواند چروک های عمیق تر را نیز از بین ببرد. بنابراین تفاوت بوتاکس و فیلر (ژل) در حدی است که شما باید وضعیت چین و چروک های پوستی تان را نیز در نظر بگیرید.

تزریق ژل کاربردهای متفاوتی دارد و برای زیباسازی اجزای مختلف صورت مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال خطوط کناره های بینی تا اطراف لب ها، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره می گذارند. تزریق فیلر می تواند این خطوط را از بین ببرد. حال بهتر است تا با سایر کاربردهای فیلر آشنا شویم.

 • افزایش دهنده ، لب ،گونه ها ، چانه و پشت دست
 • برطرف کردن چین و چروک های پوستی
 • درمان کننده گودی و تیرگی زیر چشم
 • ترمیم نشانه های از دست دادن چربی صورت در افرادی که به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند

بوتاکس چیست؟

تا به اینجا متوجه فرق بوتاکس و ژل ( فیلر ) شدید. حال بهتر است تا بررسی کنیم که بوتاکس چیست و چه کسانی به سراغ تزریق بوتاکس می روند. بوتاکس نوعی ماده سمی است که با تزریق شدن به پوست عصب ها و عضلات ناحیه مورد نظر را فلج می کند.

بوتاکس

این که شما هنگام اخم و یا خنده، خطوط عمیقی را در صورت خود می بینید، به علت وجود عضلات و عصب های فعال در نواحی مختلف صورتتان است. تزریق بوتاکس این عضلات را از کار می اندازد تا دیگر ایجاد چین و چروک و خطوط پوستی نکند.

امروزه تزریق بوتاکس جزو یکی از رایج ترین روش های زیباسازی و جوانسازی پوست به حساب می آید و افراد زیادی مشتاق انجام این روش درمانی هستند.

با گذر عمر و افزایش سن، کلاژن سازی در پوست به شدت کاهش پیدا می کند و خطوط عمیقی روی پوست ظاهر می شود. همچنین باید گفت عوامل متعددی به غیر از افزایش سن، باعث ایجاد چین و چروک های پوستی می شود. این موضوع تاثیر بسیار منفی بر زیبایی چهره می گذارد و به نوعی اعتماد به نفس افراد را نشانه می گیرد.

کاربردهای بوتاکس

تزریق بوتاکس امروزه یک روش بسیار رایج و تاثیرگذار برای از بین بردن مشکلات پوستی است. اما آیا میدانید برای درمان چه مشکلاتی می توانید بوتاکس را انتخاب کنید؟ در موارد زیر، به کاربردهای بوتاکس اشاره خواهیم کرد.

 • درمان و جلوگیری از پیشرفت چین و چروک های پوستی
 • بوتاکس ابرو برای از بین بردن خط اخم
 • بوتاکس پیشانی برای از بین بردن چین چروک در ناحیه پیشانی
 • درمان لبخند لثه ای
 • برطرف کننده چین و چروک های گردن، چانه و دور لب ها
 • بوتاکس دور چشم برای رفع چین و چروک های اطراف چشم و رفع خطوط پنجه کلاغی
 • بهبود حالت چهره و ابرو
 • بالا بردن نوک بینی

علاوه بر موارد زیبایی، تزریق بوتاکس برای موارد درمانی زیادی نیز مورد استفاده قرار می گیرد که به شرح زیر است.

عوارض تزریق بوتاکس و ژل

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد فرق بوتاکس و ژل تنها در شیوه درمان و یا نحوه تزریق نیست؛ بلکه این دو در عوارض هم تفاوت هایی با هم دارند. به همین علت ممکن است بعضی از مراجعه کنندگان تزریق فیلر و بعضی دیگر تزریق بوتاکس را برای درمان انتخاب می کنند.

البته باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که عوارض هر دو روش، بسیار نادر و ناچیز است و در صورتی که مراقبت های بعد از درمان به خوبی انجام شود، قطعا احتمال بروز این عوارض به شدت کاهش پیدا می کند اما در هر صورت باید این عوارض را در نظر بگیرید. در ادامه به این موارد اشاره می کنیم.

عوارض تزریق بوتاکس

از عوارض بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعف عضلانی
 • اختلال در بینایی
 • اختلال در تنفس
 • اختلال در بلع
 • اختلال در تکلم
 • از دست دادن کنترل ادرار

عوارض تزریق فیلر

 • انسداد برخی از بافت های پوست
 • ایجاد برآمدگی های کوچک در اطراف ناحیه تزریق
 • ایجاد عفونت های پوستی
 • آسیب رسانی به عروق خونی
 • تراوش فیلر از محل تزریق

فواید تزریق ژل و بوتاکس

تفاوت بوتاکس و ژل در فواید آن نیز می باشد. هر کدام از این روش ها، به نوعی برای زیبایی و جوانسازی مفید است. اما بهتر است تا به طور اختصاصی مزایای هر دو روش را بررسی کنیم.

فواید تزریق ژل یا فیلر

یکی از مهمترین فواید تزریق ژل، استفاده از مواد طبیعی و بیولوژیکی است. هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است که تزریق آن به پوست، عوارض خاصی ندارد. این ماده به طور طبیعی نیز در پوست وجود دارد که با مرور زمان و عوامل متعدد ممکن است سطح آن پایین بیاید و یا از بین برود.

فواید تزریق بوتاکس و فیلر

فیلر به آبرسانی پوست و رطوبت رسانی پوست کمک بسیار زیادی می کند. جالب است تا بدانید زمانی که رطوبت پوست شما تامین باشد، چین و چروک ها شانس کمتری برای ظاهر شدن دارند.

تزریق فیلر جایگزین مناسبی برای عمل های زیبایی و جراحی است و مسلما شما نتایج مطلوبی از این روش دریافت می کنید. در صورتی که تزریق فیلر را تکرار کنید، قطعا از ماندگاری طولانی تری نیز برخوردار خواهید شد.

فواید تزریق بوتاکس

فرق بوتاکس و ژل ( فیلر )  در این است که بوتاکس علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه درمانی نیز دارد. اما فیلر تنها جنبه درمانی دارد. از بوتاکس می توان برای درمان بیماری های مزمن مثل سردرد، تعریق بیش از حد، بزرگی و تورم مثانه و پروستات و… نیز کمک گرفت.

اما در خصوص زیبایی نیز کمتر کسی را می توان یافت کرد که در مورد فواید بوتاکس اطلاعاتی نداشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد سردرد بعداز بوتاکس اینجا کلیک کنید.

بوتاکس می تواند تا حد بسیار بالایی چین و چروک های پوستی را برطرف کند و زیبایی و جوانی را به چهره شما بازگرداند. همچنین از تزریق بوتاکس برای برطرف کردن خطوط عمیق پنجه کلاغی اطراف چشم و خط لبخند و خط اخم نیز استفاده می شود.

تزریق ژل (فیلر) بهتره یا بوتاکس

در بخش های قبلی به تفاوت بوتاکس و ژل ( فیلر ) اشاره کردیم تا شما با مزایا و معایب این روش ها آشنا شوید. به طور کلی تزریق بوتاکس ظاهری زیبا و طبیعی به فرد می بخشد و عضلات ناحیه تحت درمان را به نوعی فلج می کند تا چین و چروک های پوستی ظاهر نشوند.

تزریق ژل بهتره یا بوتاکس؟

این در حالیست که تزریق فیلر با مواد طبیعی انجام می شود و علاوه بر از بین بردن چین و چروک، برجسته سازی نیز انجام می شود. تزریق فیلر بیشتر به کار کسانی می آید که چربی و حجم عضلانی قسمت هایی از بدن خود را از دست داده اند؛ مانند کاهش حجم دست ها، لب ها و…

بنابراین شما می توانید با توجه به شدت چین و چروک هایتان و خواسته ای که دارد و همچنین نظر پزشک متخصص یکی از این روش ها را برای زیباسازی و جوانسازی چهره خود انتخاب کنید.

برای دانستن تفاوت هایفوتراپی و بوتاکس اینجا کلیک کنید.

برای خط اخم ژل بهتره یا بوتاکس

یکی از شایع ترین خطوط روی صورت، خطوط اخم است. شاید این موضوع برای شما مطرح شود که برای خط اخم تزریق فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ در جواب باید بگوییم بوتاکس!

بوتاکس روش مناسبی برای رفع چین و چروک های ناشی از حرکت ماهیچه ها است. محدوده خط اخم، به واسطه ماهیچه ها فعالیت می کند و در صورتی که چروکی به وجود بیاید، ناشی از حرکت ماهیچه می باشد.

با تزریق بوتاکس، حرکت ماهیچه ها غیر فعال می شود و دیگر چین و چروکی باقی نمی ماند. به خاطر داشته باشید تزریق فیلر برای نواحی مناسب است که چروک های ثابتی دارد؛ مثل اصلاح فرم بینی.

فرق فیلر و بوتاکس در ماندگار چقدر می باشد؟

به طور کلی ماندگاری بوتاکس و فیلر به عمق چین و چروک و خطوط پوستی شما و همچنین جنس پوستتان بستگی دارد. ماندگاری بوتاکس معمولا به برند بوتاکس و تخصص پزشک بستگی دارد اما بین 9 تا 12 ماه ماندگاری دارد.

ماندگاری فیلر هم به توجه به نوع فیلر، بین 6 تا 18 ماه دوام دارد. به طور کلی فیلر، دوام و ماندگاری بالاتری به نسبت بوتاکس دارد.

تزریق بوتاکس و ژل بطور همزمان ممکنه؟

در صورتی که پزشک متخصص شما تشخیص بدهد که برای جوانسازی و زیباسازی چهره تان، تزریق همزمان بوتاکس و فیلر لازم است، مشکلی به وجود نمی آید و این موضوع کاملا ممکن است. البته به خاطر داشته باشید همه چیز به شرایط جسمی شما و همچنین تشخیص پزشک بستگی دارد.

بوتاکس یا فیلر

در کل بوتاکس و ژل می توانند در کنار هم به عنوان یک مکمل برای زیبایی به شمار بکار بروند و هر کدام از این روش ها، تکمیل کننده روش دیگر  می باشد.

خدمات تزریق بوتاکس و ژل در کلینیک گلدن رویال

تزریق بوتاکس و ژل از خدمات کلینیک زیبایی گلدن رویال می باشد که توسط پزشک متخصص و تیم حرفه ای  انجام می شود.

سایر خدمات زیبایی پوست و مو در کلینیک گلدن رویال شامل لیزر موهای زائد ، لیزر موهای زائد مردان ، مزوتراپی مو ، هایفوتراپی صورت  و پاکسازی پوست ، تزریق ژل لب و …. می باشد. برای آگاهی از هزینه خدمات و مشاوره با شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ تماس بگیرید.

زیباجویان عزیز در این مقاله با تفاوت بوتاکس و ژل بطور کامل آشنا شدید و حالا می توانید تصمیم بگیرید که برای شما بوتاکس بهتر است یا ژل؟ بخاطر داشته باشید که انتخاب پزشک متخصص و کلینیک زیبایی معتبر و  مناسب برای تزریق ژل و بوتاکس تاثیر بسیار زیادی در نتیجه کار شما دارد.

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها