علت سردرد بعد از بوتاکس

یکی از مواردی که امروزه در جهت جوانسازی پوست و صورت با استقبال گسترده روبرو شده و طرفداران بسیاری دارد تزریق بوتاکس جهت برطرف کردن چین و چروک های صورت و افزایش زیبایی می باشد. بوتاکس در عین حال که خاصیت درمانی و زیبا سازی دارد، دارای عوارض جانبی مانند سردردهای بعد از تزریق می باشد. لذا انتخاب پزشک ماهر و با تجربه جهت بهره مندی از این محصول بسیار مهم می باشد.

علت سردرد بعد از بوتاکس

بوتاکس یک نوروتوکسین است که بوسیله باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم ایجاد می شود. ریشه نوروتوکسین (سم عصبی) کلمه نورون می باشد و این اصطلاح اشاره به این موضوع دارد که هدف این سم سیستم عصبی می باشد. بوتاکس در عین حال که ازسمی ترین سموم کشف شده برای انسان می باشد خاصیت درمانی نیز دارد و استفاده از آن جهت درمان و زیبایی در سراسر دنیا رو به افزایش است.

از رایج ترین عوارض بوتاکس، سر درد است. تعدادی از افراد پس از تزریق بوتاکس پیشانی دچار سردرد می شوند. سردرد بعد از بوتاکس بیشتر از نوع خفیف بوده که می تواند تا چند هفته ادامه یابد. سردرد ممکن است همراه با تهوع، اضطراب، گیجی و کاهش حافظه باشد.

آیا سردرد بعد از بوتاکس طبیعی است؟

معمولا سردرد بعد از بوتاکس تا 24 ساعت پس از تزریق طبیعی است. در عین حال یکی از راه های درمان میگرن برای فردی که بیش از 15 روز در ماه تجربه میگرن دارد تزریق بوتاکس میگرن می باشد و تنها نوع سردردی که بوتاکس برای آن اثر درمانی دارد میگرن می باشد و در سردردهای دیگر بی تاثیر است.

علت سردرهای بعد از تزریق بوتاکس

البته میگرن را نیز به طور کامل درمان نمی کند بلکه تنها شدت و تعداد حملات را کاهش می دهد. مشخص نیست که چرا بوتاکس با وجود درمان میگرن در برخی افراد سبب سردرد می شود پزشکان احتمال می دهند که سردرد ممکن است به دلیل عدم تعادل ایجاد شده در عضلات باشد زیرا پس از تزریق برخی از عضلات شل شده و برخی دیگر سفت می شوند.

بوتاکس با فلج کردن عضلات نواحی مختلف صورت، باعث برطرف کردن چروک های پوست مانند پیشانی، خط اخم دور چشم، و… شده و به نوعی درمان ضد پیری محسوب می شود. از جمله موارد دیگری که برای درمان آنها بوتاکس تزریق می شود عبارتند از: درمان تعریق با بوتاکس ، میگرن مزمن، مثانه بیش فعال و چشمک زدن غیر عادی و همچنین برای درمان چشم هایی که در جهات مختلف قرار دارند استفاده می شود.

تزریق بوتاکس معمولاً در مطب پزشک انجام می گیرد. پزشک از یک سوزن نازک برای تزریق مقدار کمی سم بوتولینوم به پوست یا عضلات استفاده می کند. دفعات تزریق مورد نیاز به عوامل مختلفی از جمله ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

بوتاکس معمولا یک تا سه روز پس از تزریق شروع به اثر گذاری می کند. البته این تاثیر به مشکل تحت درمان نیز بستگی دارد و ممکن است سه ماه یا بیشتر طول بکشد و به همین دلیل برای ماندگاری نتایج فرد باید تزریق منظم داشته باشد. در صورتی که فرد طی 4 ماه گذشته تزریق بوتاکس انجام داده باشد باید به پزشک اطلاع دهد.

از جمله موارد منع تزریق بوتاکس عبارتند از:

 •  تزریق در دوران بارداری و شیردهی.
 • افرادی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند.
 • سنین بالای 65 سال و کمتر از 18 سال.
 • افرادی که در موضع تزریق دارای عفونت هستند.
 • افرادی که سابقه واکنش آلرژیک به محصولات بوتولینوم دارند.
 • تزریق برای بیمارانی است که سابقه اختلال عصبی عضلانی دارند.

تزریق بوتاکس هم جنبه آرایشی و هم جنبه درمانی دارد. هر نوع درمانی ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. برخی از افراد ممکن است یک یا چند مورد از عوارض جانبی زیر را به دنبال تزریق بوتاکس تجربه کنند:

 • کبودی در محل تزریق که نادر است و به سرعت بهبود می یابد.
 • درد که با مسکن و قرار دادن کمپرس یخ قابل کنترل است.
 • واکنش آلرژیک به بوتاکس که بسیار نادر است و افرادی که این واکنش را داشته اند دارای بیماری زمینه ای بوده اند.
 • مشکل در بلعیدن و تنفس
 • افتادگی پلک
 • علائم سرماخوردگی و آنفولانزا که درمان آن همان مصرف داروهای سرماخوردگی در حالت عادی می باشد.
 • لاغرتر شدن عضلات نزدیک موضع تزریق مثل شقیقه ها که به ندرت اتفاق می افتد.
 • ضعف عضلانی
 • افتادن سر در افراد لاغر و مسن که برای جلوگیری از این رخداد از تزریق در گردن خودداری می شود.
 • حالت تهوع، یبوست و ناراحتی معده که با مصرف میوه و سبزیجات و غذاهای کم چرب قابل کنترل است.

دوز مصرفی بوتاکس و تکنیک صحیح تزریق توسط پزشک متبحر جهت پیشگیری از سر درد اهمیت فراوان دارد. تبحر پزشک در تمام درمان های تزریقی از جمله بوتاکس و تزریق ژل اهمیت بالایی دارد.

در مورد علت سردرد بعد از بوتاکس بین متخصصان اتفاق نظر وجود ندارد با این حال از جمله عواملی را که به طور احتمالی در بروز سردرد موثر دانسته اند عبارتند از:

 • انقباض بیش از حد ماهیچه پس از تزریق بوتاکس در ناحیه صورت.
 • استفاده از برندهای نامعتبر، تقلبی و ناخالصی در ماده بوتاکس.
 • نوع تزریق توسط پزشک نیز دارای اهمیت است. اگر پزشک تزریق را به گونه ای انجام دهد که بوتاکس در عمق نادرست و به ماهیچه نادرست تزریق شود، یا ماده بوتاکس بیش از حد و با تکنیک غلط تزریق گردد سبب عوارض بسیاری برای فرد می گردد. لذا نقش پزشک در تزریق بوتاکس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

روش های جلوگیری از سردرد و حالت تهوع بعد از بوتاکس

با رعایت تعدادی از موارد و دستورالعمل ها می توان تا حدودی از سردرد و حالت تهوع بعد از بوتاکس اجتناب کرد از جمله این موارد عبارتند از:

1- عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون و شل کننده عضلات.

2-  از آنجایی که استعمال دخانیات احتمال ابتلا به سردردهای بعد از تزریق بوتاکس را افزایش می دهد، در صورت مصرف ، حداقل چند روز قبل از تزریق باید از استعمال دخانیات پرهیز کرد و همچنین از مصرف الکل قبل از تزریق نیز باید خودداری کرد.

3-  استفاده از کمپرس یخ بلافاصله پس از تزریق.

4-  از چند هفته قبل از تزریق انجام تمرین های ورزشی به همراه ریلکسیشن و مراقبه، تمرین های تنفسی و گوش دادن به موسیقی آرام احتمال ابتلا به سردردهای بعد از تزریق بوتاکس را به طور چشمگیری کاهش می دهد. البته بعد از تزریق باید تا چند روز از انجام فعالیت های جسمانی سنگین و ورزش پرهیز کرد و در استراحت و آرامش به سر برد.

5-  از لمس کردن و ماساژ دادن محل تزریق خودداری شود.

6-  گاهی سر دردها به علت اضطراب و نگرانی ایجاد می شوند. لذا بهتر است قبل از تزریق برای رفع این موضوع با پزشک و روان درمانگر صحبت کرد و از کمک های آنها بهره برد. اگر اضطراب و نگرانی در ارتباط با درد تزریق باشد می توان به فرد اطمینان داد که با استفاده از کرم های بی حسی موضعی در هنگام تزریق هیچ گونه دردی احساس نمی کند.

با رعایت پاره ای از نکات و موارد احتیاطی می توان از بروز سر درد پس از تزریق اجتناب کرد.

 • باید از اخم کردن و بالا بردن ابروها پس از تزریق خودداری شود.
 • برای پیشگیری از بروز سردردهای بعد از تزریق بوتاکس بهتر است تزریق همزمان در چند نقطه از بدن صورت نگیرد.
 • در صورت مصرف دارو و سابقه بیماری باید به پزشک اطلاع داد زیرا ممکن است نیاز به قطع مصرف بعضی از داروها باشد.

درمان سردرد بعد از بوتاکس

سردرد بعد از بوتاکس عموما قابل کنترل است. برای درمان سر درد ابتدا باید عوامل ایجاد کننده آن را مشخص کنیم اما از آنجایی که تشخیص و شناسایی این عوامل آسان نیست، درمان نیز مشکل می باشد.

درمان سردرهای بعد از تزریق بوتاکس

از جمله مواردی که به بهبود و درمان این سردردها کمک می کنند عبارتند از:

1- استفاده از داروهای خوراکی مانند استامینوفن البته با مشورت و تحت نظارت پزشک معالج
2- کاهش دوز تزریقی در جلسات بعدی. در صورت ادامه سردرد پس از کاهش دوز مصرفی ممکن است پزشک تصمیم بگیرد درمان را متوقف کند یا از درمان های جایگزین بوتاکس استفاده گردد.

آیا سردرد بعد از بوتاکس خطرناک است؟

از آنجایی که یکی از عوارض معمول تزریق بوتاکس سر درد می باشد و معمولا این سردردها توسط درصد معدود و بسیار کمی از افراد، تنها یکبار در یک بازه زمانی از چند روز تا چند هفته اتفاق می افتند و فرد دیگر آنها را تجربه نمی کند جای نگرانی وجود ندارد. عموما سردردهای بعد از تزریق بوتاکس تا 24 ساعت پس از تزریق طبیعی است.

بوتاکس عموما بی خطر و ایمن است و عوارض آن قابل پیشگیری و درمان می باشد.

به طور کلی بوتاکس در فرایندی تولید می شود که سم را تصفیه و آن را برای استفاده پزشکی بی خطر می کند. اگر این سم در عضلات اشتباه تزریق شود می تواند مضر باشد در غیر اینصورت اگر توسط یک پزشک ماهر و به درستی تزریق گردد بسیار ایمن است.

بوتاکس به مغز وارد نمی شود و از این جهت نیز بی خطر می باشد. این ماده به طور طبیعی توسط بدن پاکسازی می شود به همین علت اثرات آن پس از یک بازه زمانی از بین می رود و عموما باید هر 12 هفته تزریق تکرار شود.

همچنین بر اساس پژوهش ها و تحقیقات صورت گرفته بوتاکس آرایشی از بوتاکس درمانی ایمن تر و کم خطرتر می باشد، زیرا در بوتاکس آرایشی از دوز کمتری استفاده می شود. مبتنی بر برخی از پژوهش ها با ادامه تزریق بوتاکس، افزایش طول اثرگذاری، کاهش عوارض جانبی، و بهبودی عملکرد مشاهده می شود.

خدمات تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی گلدن رویال

انجام خدمات تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی گلدن رویال توسط پزشک متخصص و تیم حرفه ای با بهترین برندهای بوتاکس انجام می شود.

کلینیک گلدن رویال خدمات زیبایی پوست و مو  را با برترین متخصصین حوزه های مرتبط ارائه می دهد. برخی از خدمات این مرکز عبارتند از :  لیزر موهای زائد ، مزوتراپی مو ،  پاکسازی صورت ، لیزر بیکینی ، لیزر موهای زائد آقایان ، رفع تیرگی زیر بغل و …. برای ویزیت و مشاوره  با شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ تماس بگیرید.

نظرات کاربران
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
السا
السا
1402-02-24 13:29

بعد از تزریق بوتاکس برای میگرن به پیشانی و گردن ؛گردن درد داشتیم چیکار کنیم؟ خطرناکه؟