5 نکته ضروری برای مراقبت بعد از بوتاکس

بعد از بوتاکس چه باید کرد ؟ انجام مراقبت بعد از بوتاکس اهمیت به سزایی دارد. ما در این مقاله قصد داریم تا با شما نکات بسیار مهمی در مورد مراقبت های بعد از بوتاکس در میان بگذاریم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بوتاکس یک نوروتوکسین است که به طور موقت از برقراری ارتباط بین عصب و عضله جلوگیری می کند.  به عبارت دیگر ، این ماده عضله ای که به آن تزریق می شود را معمولاً به مدت سه تا شش ماه  فلج می کند ، بنابراین حتی اگر سعی کنید اخم کنید ، نمی توانید.

مراقبت بعد از بوتاکس

پزشکان به طور خاص برای اهداف ضد پیری از این ماده برای درمان دو نوع چین و چروک استفاده می کنند: چین و چروک های ثابت و پویا. خطوط ثابت چین و چروک های عمیقی است که پس از چند دهه اخم ، لبخند و بالا بردن ابرو در صورت افراد ایجاد می شود ، در حالی که چین و چروک های پویا فقط در هنگام حرکت صورت قابل مشاهده هستند.

هدف از درمان بوتاکس جلوگیری از ایجاد چین و چروک های ثابت است. اگر شما چروک های ثابت دارید ، درمان های منظم با نوروتوکسین (و مواد پر کننده) مطمئناً می تواند ظاهر شما را نرم کنند و در بعضی موارد ، آنها را در طولانی مدت از بین ببرند و در صورتی که به مراقبت های بعد از بوتاکس توجه کنید.

از آنجا که این دارو فقط 30 سال است که وجود دارد اطلاعات زیادی در مورد اثرات طولانی مدت بوتاکس و نحوه مراقبت قبل و بعد از آن وجود ندارد. در ادامه متخصصین کلینیک زیبایی گلدن رویال ابتدا در مورد مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس و سپس در مورد اینکه بوتاکس چگونه روی صورت شما اثر می گذارد صحبت خواهند نمود.

مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

بعد از بوتاکس چه باید کرد ؟ تزریق بوتاکس چین و چروک را به حداقل می رساند و به عنوان یک راه حل ضد پیری برای زنان و مردان عمل می کند. اگر به درستی انجام شود ، می تواند نتایج عالی ، بدون زمان بهبودی طولانی مدت و بدون عوارض جانبی را ارائه دهد. حتی می توانید تزریق این ماده را با مدیریت صحیح و مراقبتهای بعد بوتاکس تقویت کنید.

مراقبت قبل از تزریق بوتاکس

چند روز قبل از قرار تزریق ، باید از برخی محصولات یا فعالیت هایی که باعث تحریک یا التهاب پوست صورت شما می شوند ، اجتناب کنید ، مانند:

 • حمام یا دوش آب گرم
 • انجام تمرینات سنگین ورزشی
 • مصرف داروهای ضد التهاب مانند Advil یا Tylenol
 • نوشیدن الکل
 • ماساژ صورت
 • دریافت درمان های زیبایی صورت یا آبگرم

مراقبت قبل از بوتاکس

بعد از بوتاکس چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

یک سوال پر تکرار میان افرادی که تزریق بوتاکس انجام داده اند و یا قصد انجام بوتاکس را دارند این است که بعد از بوتاکس چه کنیم؟ در این بخش به مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس که باید انجام داد اشاره می‌ کنیم:

1- یکی از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید

هنگام بیرون رفتن ، از پوست خود با کرم ضد آفتاب یا پوشیدن کلاه محافظت کنید. خورشید به نتایج بوتاکس شما آسیب نمی رساند ، اما می تواند باعث آسیب به پوست و ایجاد چین و چروک های جدید شود. اگر هم دوست دارید که برنزه کنید از آرایش برنزه استفاده کنید.

2- بعد از انجام بوتاکس صورت خود را حرکت دهید

بوتاکس ماهیچه ها یا اعصاب صورت شما را شل می کند. می توانید با ورزش صورت خود به مدت 1 تا 2 ساعت پس از تزریق ، به بوتاکس کمک کنید تا در آن نقاط مورد نظر کار کند. باید چشمک بزنید ، ابروهایتان را بالا بیاورید و اخم کنید. این حرکات خاص به تزریق بوتاکس کمک کرده و به خوبی در محل نفوذ می کند.

3- از دست زدن به محل های تزریق خودداری کنید

یکی از مهمترین مراقبت بعد بوتاکس این است که از دست زدن به صورت خودداری کنید. پوست شما ممکن است در اطراف ناحیه تزریق کمی تحریک شده باشد ، اما در برابر تمایل به مالیدن یا ماساژ دادن آن مقاومت کنید. این کارها می تواند باعث حرکت ماده بوتاکس به مناطق اشتباه شود و نتایج نهایی را تغییر دهد.

4- رژیم مراقبت از پوست خود را از سر بگیرید

طی چند روز اول پس از درمان بوتاکس ، می توانید صورت خود را به آرامی بشویید یا لوسیون بزنید. می توانید از همان مرطوب کننده و پاک کننده همیشگی استفاده کنید ، زیرا به نتایج شما آسیب نمی رساند. با این حال ، باید حداقل به مدت یک هفته از عمل های زیبایی صورت مانند مزوتراپی صورت ، میکرودرم ابریژن ، لیزر موهای زائد یا هر نوع درمان پوستی خودداری شود.

5- از استعمال سیگار خودداری کنید

سیگار کشیدن نه تنها یک عادت ناسالم است ، بلکه به سلول های پوست آسیب می رساند و باعث پیری زودرس می شود. اگر قصد دارید خود را با بوتاکس معالجه کنید و از سرمایه خود بیشترین بهره را ببرید. سیگار نکشید.  حتی اگر سیگار بکشید بوتاکس باز هم برای رفع چین و چروک پوست کار می کند ، اما پوست شما بدون اثرات مخرب سیگار بهتر به نظر می رسد.

بعد از بوتاکس چه کارهایی نباید انجام داد ؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد هرگز در معرض نور آفتاب قرار نگرید ما اگر باید به مکانی که بسیار واجب است بروید حتما قبل از خروج از کرم ضد آفتاب استفاده کنید . به استخر ، سونا و جکوزی نروید و …

مراقبتهای بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

برای مراقبتهای بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم اگر به نکات زیر توجه کنید به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

 •  به مدت 2 تا 3 روز از ورزش کردن اجتناب کنید.
 •  1 تا 2 روز به هیچ عنوان پیشانی خود را ماساژ ندهید.
 •  تا دو روز هنگام خواب، سر خود را بالا نگه دارید.
 • استحمام نکردن تا 2روز پس از تزریق بوتاکس

افرادی که بوتاکس پیشانی انجام داده اند باید به مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی توجه نمایند تا نتیجه دلخواه را بدست آورند در غیر اینصورت نمی توانند معجزه ای در درمان چین و چروک خود ببینند.

به طور کلی شما باید از انجام دادن سایر فعالیت هایی که احتمال بروز مشکل را بعد از تزریق بوتاکس برای شما به وجود می آورند پرهیز کنید. از جمله فعالیت هایی که می تواند موجب ایجاد مشکل پس از تزریق بوتاکس پیشانی و اطرف چشم شود عبارتند از:

فعالیت های بدنی سنگین
مصرف الکل
کشیدن سیگار
شستوشو پس از تزریق
آرایش بلافاصله پس از تزریق بوتاکس
و…

مراقبت بعد از بوتاکس خط اخم

 • از ماساژ دادن ناحیه ای که بوتاکس تزریق شده اجتناب کنید.
 • بعد از بوتاکس خط اخم از فعالیت های بدنی سنگین اجتناب کنید.
 • 24 سال پس از بوتاکس خط اخم حمام نروید.
 • از لوازم آرایش استفاده نکنید.

بعد از تزریق بوتاکس ، پوست شما به چه چیزهایی نیاز دارد؟

بوتاکس به طور موقت عضلات و اعصاب خاص را محدود یا ضعیف می کند تا به زنان و مردان کمک کند ظاهر جوانتری را به پوست خود بازگردانند. متخصصین کلینیک زیبایی گلدن رویال می خواهند بدانید که مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس به اندازه کارهای قبل از بوتاکس مهم است.

عوارض ناشی از مراقبت اشتباه بعد از تزریق

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد بوتاکس به‌ عنوان یک روش مطمئن شناخته شده است که عوارضی را برای افراد ایجاد نمی‌کند. اما اگر  به توصیه های پزشک جهت مراقبت بعد از بوتاکس توجه نشود منجر به تشدید عوارض می شود از جمله:

کبودی و تورم را در محلی که بوتاکس تزریق شده را مشاهده می کنید.

همچنین بروز عفونت در ناحیه تزریق یکی از عوارض شایع  جهت بی‌ توجهی به این موضوع می باشد.

فشار وارد کردن و یا ماساژ دادن ناحیه تزریق باعث جابه‌جا شدن ماده  بوتاکس شده و می‌تواند حالت چهره شما را بدفرم و ناخوشایند کند.

بوتاکس چه تاثیری روی پوست صورت می گذارد؟

اگر شما هم در مورد تأثیرات بوتاکس بر روی پوستتان  پس از 10 سال یا بیشتر کنجکاو هستید؟ ادامه مطلب را بخوانید.

بعد از بوتاکس چه باید کرد ؟

1- عضلات صورت شما یاد می گیرند که به طور طبیعی اخم نکنند

پس از سال ها استفاده مداوم از بوتاکس ، عضلات شما آموزش می بینند که ایجاد چین و چروک نکنند. این به دو روش موثر است: اول: “اگر بعد از نوروتوكسین به احساس حركت كمتری در پیشانی عادت كنید ، در هنگام از بین رفتن سم نیز موقه ایجاد حرکت روی پیشانی آگاه می شوید. آگاهی به شما کمک می کند تا از اخم بیش از حد ، بالا کشیدن ابرو جلوگیری کنید.

2- عضلات بخاطر عدم استفاده تنبل می شوند

اگر 20 سال پاهایتان را تکان نمی دادید ، در نهایت عضلات جمع و کاملاً ضعیف می شدند. همین اتفاق می تواند برای عضلات صورت شما بیفتد. “اگر به طور منظم ، در مدت زمان طولانی و بدون وقفه از تزریق بوتاکس استفاده شود ، در نهایت عضله دچار آتروفی می شود. از آنجا که بوتاکس در مکان های گوناگون صورت تزریق می شود ، در نهایت فقط عضلات تحت درمان دچار آتروفی می شوند و عضلات دیگر را برای حفظ حجم صورت باقی می گذارند.”

بنابراین ، نه ، صورت شما سرد به نظر نمی رسد. همچنان تعداد زیادی عضله وجود دارد که تمام وقت در حال کار هستند تا صورتتان از حالت طبیعی خارج نشود اما اگر از بوتاکس فاصله بگیرید ، عضلات قدرت خود را باز می یابند.”

برخی از بیماران از نازک شدن قابل مشاهده پوست پس از سال ها استفاده از بوتاکس شکایت دارند. این ممکن است به معنای تحت فشار قرار گرفتن رگ های زیر پوستی بین مناطق با ضخامت طبیعی باشد. این اتفاق معمول نیست ، اما بیمارانی که بوتاکس را “خیلی زود” شروع می کنند ، مثلا در اوایل بیست سالگی ، می توانند در معرض این عارضه جانبی قرار بگیرند.

در این موارد ، پوست صورت می تواند زودتر نازک شود و عضلات آن ضعیف تر شوند. گاهی اوقات ، سالها استفاده  از این ماده حتی می تواند به سنگین تر شدن ابروها و پلک ها منجر شود ، سموم در واقع ادامه کار را دشوارتر می کند. یک رژیم غذایی مناسب پوست و استفاده روزانه از ضد آفتاب می تواند این خطر را کاهش دهد.

3- تغییر رنگ ملایم یا بافت “مواج” ممکن است ظاهر شود

با نازک شدن پوست ، برخی از بیماران  ممکن است متوجه یک برجستگی قابل مشاهده پوست روی ماهیچه های تحت درمان و همچنین تغییر رنگ پوست شوند. در حالت شدید ، حتی ممکن است بعد از بوتاکس، این ناحیه مانند تپه و دره به نظر برسد.

اثرات بوتاکس

خوشبختانه ، این اثر جانبی با تخصص پزشکی که کار تزریق را انجام می دهد کاملاً قابل پیشگیری است. با تغییر الگوی تزریق می توان مقادیر کمتری سم را در توزیع یکنواخت تری برای دستیابی به اثر یکسان و بدون این مشکل استفاده کرد.

4- ممکن است به مرور زمان به بوتاکس کمتری نیاز داشته باشید

سالها استفاده از بوتاکس ممکن است بدان معنی باشد که با گذشت زمان به تزریق کمتری نیاز خواهید داشت. با فرکانس و مقدار مناسب ، ماهیچه های شما قدرت کمتری پیدا می کنند و ممکن است شما دیگر به تزریق بوتاکس نیاز نداشته باشید و یا به آن نیاز مکرر داشته باشید. هنگامی که عضلات شما آموزش دیده اند که حرکت نکنند ، به کاهش روند پیری و جلوگیری از چین و چروک کمک می کند.

5- حتی اگر دیگر به تزریق ادامه ندهید باز هم سالها جوانتر به نظر خواهید رسید

بسیاری از افراد می ترسند که با متوقف کردن بوتاکس صورت آنها به صورت چشمگیری چین و چروک شود. تزریق بوتاکس باعث کند شدن چین و چروک می شود. پس از چندین بار تزریق اگر درمان را متوقف کنید ، پوست شما یک شبه خطوط و چین و چروک ایجاد نمی کند بسته به مدت زمانی که رژیم بوتاکس را حفظ کرده اید ، نسبت به سن خود هنوز سالها جوانتر به نظر خواهید رسید.

6- پوست روشن تر و کمتر چین خورده به نظر می رسد

گذشته از آنچه ممکن است بعد از استفاده طولانی مدت از بوتاکس اتفاق بیفتد ، یک چیز مطمئناً این است: اگر 10 سال بطور مداوم بوتاکس دریافت کنید مطمئناً بسیار جوان تر به نظر می رسید و چین و چروک کمتری خواهید داشت. پوست شما بسیار نرم تر به نظر می رسد و ظاهر خطوط ریز و چین و چروک های عمیق بسیار کاهش می یابد.

در نهایت اینکه شما می توانید بدون داشتن چین و چروک بین ابروان و یا اطراف چشم  به آرامی پیر شوید ، این زیبایی و کارکرد بوتاکس است.

خدمات تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی گلدن رویال

اگر تزریق بوتاکس را در نظر دارید ، کلینیک زیبایی گلدن رویال از شما دعوت می کند جهت مشاوره با شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ تماس حاصل فرمایید.

در جلسه مشاوره  ، نیازهای زیبایی صورت شما مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و طرحی سفارشی برای تزریق بوتاکس طراحی می شود. تیم  متخصص و کارشناسان مجرب در گلدن رویال می توانند برای پاسخ به سوالات مرتبط با خدمات زیبایی مانند بوتاکس ، لیزر موهای زائد آقایان ، مزوتراپی مو ، هایفوتراپی صورت ، لیزر بیکینی ، پاکسازی پوست ، بوتاکس دیسپورت و … به شما کمک کنند تا بتوانید بهترین نتایج  را داشته و احساس کنید.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با نکات مهم مراقبت بعد از بوتاکس آشنا کنیم. مطمئنا با رعایت موارد ذکر شده پس از تزریق بوتاکس مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

نظرات کاربران
guest
10 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه
فاطمه
1401-06-19 14:36

سلام من امروز بوتاکس پیشانی و خط اخم انجام دادم همون لحظه هم دکتر برام لیزر رفع لک و میکرودرم انجام دادن الان خیلی استرس گرفتم ضرر داره یعنی؟

Zahra
Zahra
1401-03-25 23:22

سلام وقتتون بخیر.من دیروز در ناحیه پیشانی بوتاکس انجام دادم و الان احساس میکنم کمی پیشانیم تیره تر شده و اولین بارم هم بود،خالم بعد از بوتاکس،اون ناحیه کامل لک افتاد و بعد از چندماه خوب شد،میخواستم ببینم چکار کنم که واسه من تیره نشه؟کمپرس سرد یا گرم یا چی
ممنون میشم راهنماییم کنید

ندا
ندا
1400-12-19 22:50

سلام وقت بخیر چند روز پس از بوتاکس پیشانی، خط اخم و دور چشم امکان وکس صورت وجود دارد؟؟؟

فاطمه
فاطمه
1400-12-02 18:38

سلام من امروز در ناحیه پشت لب بوتاکس انجام دادم ( بوتاکس لبخند لثه ای) و اینکه ۵ روز اینده نوبت دندانپزشکی دارم
میخوام ببینم تداخلی با امپول بی حسی ک ب لثه میزنن نداره؟
یا مثلا اثر بوتاکسو کم نمیکنه؟

صنوبر
صنوبر
1400-08-03 09:46

سلام. من بعد از اینکه بوتاکس تزریق کردم مراقبت های بعدش رو جدی نگرفتم و رفتم کلاس والیبال . الان بعد از تزریق چشمم جمع شده. از عوارض این تزریق هست؟