رسزش مو سکه ای

همه افراد کره زمین حداقل برای یک مدت زمان کوتاه، انواع ریزش مو را تجربه کرده‌اند. از انواع ریزش مو می‌توان به ریزش موی زنانه و مردانه، ریزش موی سکه ای و ریزش تلوژن افلوویوم اشاره کرد. تحقیقات نشان داده‌اند، ریزش بین 50 تا 100 تار مو در طول روز کاملاً طبیعی است.

از آنجایی که ریزش مو ممکن است به‌دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، بیماری یا حتی زایمان اتفاق بیفتد، شناخت دلایل و نوع ریزش مو برای درمان آن اهمیت دارد. در این مقاله به بررسی ریزش موی سکه ای، دلایل و روش‌های درمان آن خواهیم پرداخت.

ریزش موی سکه ای چیست؟

آلوپسی آره‌آتا یا ریزش موی سکه ای، به وضعیتی گفته می‌شود که موهای فرد به‌صورت تکه‌تکه شروع به ریزش می‌کنند. آلوپسی آره‌آتا در اثر اختلالات سیستم ایمنی بدن اتفاق می‌افتد. به‌عبارت دیگر، سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله کرده و باعث ریزش مو، ابروها، مژه و حتی موهای سایر اندام‌ها می‌شود.

آلوپسی آره‌آتا یک اختلال شایع محسوب شده و می‌تواند هر شخصی را با هر سن، نژاد یا جنسی تحت‌تأثیر قرار دهد. در اغلب موارد این بیماری به آهستگی و در طول زمان ایجاد شده و به‌طور ناگهانی بروز می‌کند. علائم این اختلال عبارت‌اند از:

 • نازک شدن ضخامت موها یا ریزش ناگهانی آن‌ها
 • ایجاد تکه‌های طاسی رو سر یا سایر قسمت‌های بدن
 • ایجاد التهاب اطراف ناخن‌ها و افزایش شکنندگی آن‌ها

ریزش مو سکه ای چیست؟

5 علت ریزش موی سکه ای

همان‌طور که در تیتر بالا اشاره کردیم، آلوپسی آره‌آتا یک بیماری خود ایمنی بوده و با حمله به ساختار فولیکول‌ها، باعث ریزش مو در نواحی مختلف بدن می‌شود. دانشمندان هنوز علت مشخصی برای این اختلال پیدا نکرده‌اند؛ اما برخی عوامل به‌عنوان علت‌های احتمالی شناسایی شده‌اند که عبارت‌اند از:

 • عامل ژنتیک: اگر شخصی در یک خانواده ریزش موی سکه ای داشته باشد، احتمال ابتلای سایر افراد به این اختلال افزایش پیدا می‌کند.
 • کمبود مواد ضروری در بدن: کمبود برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین D می‌تواند باعث بروز آلوپسی آره‌آتا شود.
 • بیماری‌های خود ایمنی: انواع بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید و غیره از عوامل خطر آلوپسی آره‌آتا هستند.
 • بیماری دیگر: برخی بیماری‌ها مانند سندرم داون، آسم و تیروئید نیز می‌توانند منجر به ریزش موی سکه ای شوند. علاوه بر این، استرس و اضطراب نیز می‌توانند احتمال ابتلا به این اختلال را تسریع کنند.
 • وضعیت ناشی نیولوماب: نیولوماب یک داروی سرطان بوده که می‌تواند باعث ایجاد آلوپسی آره‌آتا شود. البته ریزش مو در این حالت نشان‌دهنده اثربخشی دارو بوده و پس از تمام شدن دوره درمان، موهای فرد دوباره رشد خواهند کرد.

انواع ریزش مو سکه ای

انواع ریزش مو سکه ای

علامت اصلی آلوپسی آره‌آتا ریزش مو سر است؛ اما ممکن است سایر نواحی بدن را نیز تحت‌تأثیر خود قرار دهد. بر همین اساس ریزش مو سکه ای به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 • آلوپسی آره‌آتا یونیورسالیس: در این حالت فولیکول‌های سراسر بدن دچار آلوپسی شده و موهای ابرو، ریش، بدن، مژه و غیره شروع به ریزش می‌کنند. الگوی ریزش مو می‌تواند به‌صورت تکه‌ای یا سراسری باشد.
 • آلوپسی آره‌آتا توتالیس: در این حالت سیستم ایمنی بدن فقط  فولیکول‌های موی سر را درگیر می‌کند. الگوی ریزش مو در این حالت، سراسری بوده و تمام موهای سر می‌ریزند.
 • اوفیازیس آلوپسی آره‌آتا: در این نوع آلوپسی فقط موهای سر درگیر شده و موهای پشت سر و کنار گوش به‌صورت نواری می‌ریزند.
 • آلوپسی سکه‌ای منتشر: آلوپسی منتشر بسیار شبیه به ریزش موی زنانه و مردانه است؛ زیرا در ابتدا تارهای مو به‌شدت باریک و نازک شده و پس از آن شروع به ریزش می‌کنند.
 • آلوپسی آره‌آتا کودکان: با اینکه سن تقریبی شروع آلوپسی بین 25 تا 36 سال است؛ اما کودکان نیز ممکن است به این عارضه دچار شوند. متأسفانه کودکان نسبت به سایر گروه‌های سنی به تغییرات ظاهری خود حساس‌تر بوده و ممکن است استرس بیشتری را تجربه کنند. استرس می‌تواند شدت علائم آلوپسی را در کودکان افزایش دهد؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود در این رابطه از یک روان‌درمانگر کودک نیز کمک بگیرید.

انواع ریزش مو سکه ای

ریزش موی سکه‌ ای در زنان بیشتر است یا مردان؟

طبق تحقیقات انجام شده، هر فرد با هر نژاد و جنسی می‌تواند به اختلال آلوپسی مبتلا شود؛ بنابراین ریزش موی سکه ای در زنان و مردان تقریباً یکسان است.

درمان ریزش مو سکه ای

دلیل اصلی آلوپسی آره‌آتا ناشناخته است و به همین دلیل هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد. با این حال پزشکان از روش‌های مختلفی مانند دارو، ماسک مو، نور درمانی، طب سنتی و غیره برای کنترل ریزش مو استفاده می‌کنند. همچنین روش‌های جدیدتری برای درمان ریزش مو سکه ای ابداع شده است که علاوه بر کاهش ریزش مو به تقویت فولیکول‌ها و تسریع رشد مو کمک می‌کنند. این روش‌ها عبارت‌اند از:

پی آر پی مو

PRP یک روش‌ درمان ریزش مو با استفاده از پلاکت خون است. در این روش، ابتدا مقداری خون از بازوی فردی که دچار ریزش مو شده است، می‌گیرند. سپس این نمونه خون را داخل سانتریفوژ قرار می‌دهند تا پلاسمای حاوی پلاکت، گلبول‌های قرمز و پلاسمای بدون پلاکت از یکدیگر جدا شوند. در مرحله آخر، پلاسمای سرشار از پلاکت را به پوست سر فرد تزریق می‌کنند.

مطالعات نشان داده‌اند که پلاکت‌های خون می‌توانند باعث تحریک فولیکول‌های مو شده و ریزش مو را کاهش دهند. همچنین بعد از چند جلسه درمانی، می‌توان شاهد رشد مجدد موها بود. یکی از نقاط قوت این روش درمانی، استفاده از پلاکت‌های خود فرد است و به همین جهت احتمال ابتلا به عفونت کاهش پیدا می‌کند.

برخلاف طاسی، در اختلال آلوپسی، فولیکول‌های مو به‌طور کامل از بین نمی‌روند. همچنین در مواردی دیده شده که پس از یک دوره بیماری، موهای افراد با اختلال آلوپسی دوباره شروع به رویش کرده‌اند؛ بنابراین تقویت موها با PRP یک گزینه درمانی عالی برای آلوپسی محسوب می‌شود. از مزایای این روش درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روش غیرتهاجمی و بدون درد
  • بهبود سریع ریزش مو
  • افزایش رشد موها
  • نداشتن دوره نقاهت
  • بدون نیاز به بیهوشی
  • هزینه کمتر و مقرون‌به‌صرفه نسبت به سایر روش‌های مشابه
  • نداشتن محدودیت سنی یا جنسی
  • کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی و مقاربتی
  • طول درمان کوتاه.

این روش ممکن است عوارضی مانند درد خفیف، قرمز شدن ناحیه تزریق، سردرد، تورم و کبودی داشته باشد که نهایتاً تا 48 ساعت برطرف می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: خدمات پی آر پی مو در کلینیک زیبایی گلدن رویال

پی آر پی مو

مزوتراپی مو

مزوتراپی یک روش تقریباً جدید و غیرتهاجمی برای درمان ریزش مو است. در این روش، مواد دارویی، انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، هورمون‌ و غیره به پوست سر تزریق می‌شود. این ترکیبات می‌توانند فولیکول‎‌های مو را تحریک کرده و علاه بر متوقف کردن ریزش مو، باعث تسریع رشد موها ‌شوند. برای تهیه کوکتل (ترکیبات) مزوتراپی از مواد زیر استفاده می‌کنند:

 1. داروهای گشادکننده عروق، مانند بوفلومیدیل، پنتوکسی فیلین و ماینوکسیدیل برای بهبود گردش خون در بدن و رسیدن مواد ضروری به موها
 2. ویتامین B5 برای افزایش تقسیم سلولی و ایجاد سلول‌های جدید در بافت پوست سر
 3. ویتامین H که به بیوتین معروف بوده و با تنظیم ترشح چربی پوست سر می‌تواند از ریزش موها جلوگیری کند
 4. ویتامین C برای افزایش تولید کلاژن در پوست سر. کلاژن به قابلیت ارتجاعی مو کمک می‌کند و کاهش آن در بدن می‌تواند باعث ریزش و شکنندگی موها شود
 5. ویتامین A برای افزایش تولید کلاژن و ایجاد سلول‌های جدید مو در پوست سر
 6. مواد معدنی، مانند مس، زینک (روی)، سلنیوم، منگنز، منیزیم و فسفر که مطالعات نشان داده‌اند به رشد و سلامت موها کمک می‌کنند
 7. آمینواسیدها که در واقع واحدهای سازنده پروتئین‌های بدن از جمله کلاژن هستند
 8. انواع هورمون‌ها، مانند فیناستراید و سیپروترون که در کاهش ریزش مو اثرگذار هستند.

اغلب افراد تصور می‌کنند مزوتراپی یک درمان تکمیلی برای افرادی‌ست که کاشت مو انجام داده‌اند؛ اما از مزوتراپی می‌توان به‌عنوان یک درمان مجزا نیز استفاده کرد. همان‌طور که در تیترهای بالا خواندید، کمبود ویتامین‌ها می‌تواند یکی از دلایل ایجاد ریزش موی سکه ای باشد. در روش مزوتراپی انواع ویتامین به پوست سر تزریق شده و شواهد نشان داده‌اند این روش در کاهش علائم آلوپسی آره‌آتا مؤثر است. برخی از مزایای این روش عبارت‌اند از:

 • دوره نقاهت کوتاه و نیاز نداشتن به بیهوشی
 • عوارض جانبی بسیار کم، مانند قرمزی و التهاب محل تزریق که حداکثر بعد از 48 ساعت رفع می‌شود
 • افزایش گردش خون و تنظیم سبوم (چربی) پوست سر
 • تقویت فولیکول‌های مو و تأمین مواد مورد نیاز برای رشد آن‌ها
 • نتیجه‌گیری سریع در حداکثر 5 جلسه
 • ماندگاری نتایج آن پس از تکمیل دوره درمانی
 • افزایش ضخامت و تراکم موها.
پیشنهاد مطالعه: خدمات مزوتراپی مو در کلینیک زیبایی گلدن رویال

درمان ریزش موی سکه ای

جمع‌بندی

ریزش موی سکه ای یکی از انواع مختلف ریزش مو بوده و در اثر اختلال در سیستم ایمنی ایجاد می‌شود. این اختلال بسیار شبیه به شرایطی است که عفونت‌های قارچی برای مو ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، پزشک ممکن است برای تشخیص دلیل ریزش مو، یک تکه از پوست سر را به آزمایشگاه ارسال کند. علاوه بر این، پزشک از آزمایش خون برای تشخیص بیماری‌های زمینه‌ای که باعث ایجاد آلوپسی می‌شوند نیز استفاده می‌کند.

با اینکه هنوز درمان شناخته‌ شده‌ای برای آلوپسی وجود ندارد؛ اما شواهد نشان می‌دهند روش‌های مزوتراپی و پی آر پی مو می‌توانند تا حد زیادی از ریزش مو جلوگیری کرده و فولیکول‌های مو را بازسازی کنند. قیمت مزوتراپی به کوکتل آن بستگی دارد؛ اما به‌طور کلی قیمت هر 2 روش تقریباً با یکدیگر برابر است.

اینکه کدام روش نتیجه بهتری برای ریزش موی سکه ای خواهد داشت؛ پس از معاینه توسط پزشک مشخص خواهد شد. با این حال، توصیه می‌شود برای اثرگذاری بیشتر، قبل از اینکه حجم زیادی از موهای خود را از دست بدهید، برای درمان اقدام کنید.

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها