درمان ضایعات عروقی

درمان ضایعات عروقی شامل خال‌های مادرزادی عروقی ، ماه‌گرفتگی و لك‌های شرابی (port wine stain) در ۲۵ سال گذشته پیشرفت بسياري داشته است. اولین بار توسط آندرسون و پریش دراوایل دهه ۸۰ میلادی لیزر عروقی به‌کار گرفته شد و از آن زمان چندین سیستم جدید لیزر جهت درمان ضایعات عروقی بوجود آمد.

لیزر در واقع یک طول موج خاص از نور است که به شدت تقویت شده و با اهداف مختلف به پوست تابانده می‌شود. با توجه به طول موج هر دستگاه لیزر یک ساختار مشخص در پوست جذب حداکثر انرژی لیزر را خواهد داشت و در نهایت با انرژی گرمایی که در بافت هدف ایجاد می‌شود،تخریب هدف و اثرات بالینی حاصل می‌گردد.

نقطه هدف در لیزرهای ضایعات عروقی اکسی هموگلوبولین داخل عروقی است و لذا آسیب حرارتی اساسا محدود به عروق خونی پوست می‌باشد. لیزرهای اولیه عروقی با تکنولوژی تابش مداوم نور لیزر(continuous-wave mode lasers) به ساختارهای غیر عروقی پوست آسيب مي‌رساند و در نهایت ایجاد اسکار مي‌كند؛ اما در سيستم‌های جدید که با تابش پالسی (Pulsed) کار می‌کنند، تخریب محدود به عروق و عوارض، بسیار محدود است.

دستگاه‌های لیزر عروقی متنوع و شامل لیزر PDL، Nd YAG:1064، KTP، IPL و سایر سيستم‌ها می‌باشند که با توجه به نوع ضایعه عروقی، عمق ضایعه، نوع پوست بیمار و اندازه ضایعه توسط متخصصان پوست و لیزر جهت درمان انتخاب شده و با تغییر پارامترهای متغیر دستگاه در موترد مختلف به‌کار می‌روند. در واقع لیزر پالسی PDL با طول موج ۵۸۵ و ۵۹۵ نانومتر اساس درمان ضایعات عروقی مادرزادی و اکتسابی است که نتایج عالی و عوارض ناچیزی مانند کبودی موقت را به همراه دارد.

خدمات زیبایی کلینیک زیبایی گلدن رویال

برخی خدمات پوست و موی کلینیک زیبایی گلدن رویال شامل بوتاکس ، لیزر موهای زائد ، اصلاح فرم بینی ، پاکسازی پوست ، رفع پف زیر چشم و … می باشد. لطفا برای ویزیت و مشاوره رایگان با شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ تماس بگیرید.

درمان ضایعات عروقی  و انواع آن

به‌طور کلی ضایعات عروقی پوستی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1 – ضایعات عروقی مادرزادی

اين ضايعات شامل همانژیوم مادرزادی، خال لک شرابی ساختارهای غیرطبیعی وریدی می‌باشند که معمولا روي سر و گردن بوده و در دوران شیرخوارگی ایجاد می‌شوند. یکی از شایع‌ترین و موثرترین موارد کاربرد لیزر درمان لك‌های عروقی شرابی است. اين لك‌ها در واقع یک ساختار غیر طبیعی عروقی مادرزادی هستند که ابتدا به صورتي و قرمز روشن تغییررنگ مي‌دهند (معمولا در صورت) و با گذشت زمان به‌تدریج تیره‌تر و برجسته‌تر مي‌شوند و به رنگ ارغوانی تیره در می‌آیند. لیزر عروقی (PDL ) درمان ارجح و انتخابی این ضایعه است كه عوارض كم و اثرات بالینی بسیار رضایت بخشي دارد و در جلسات درمانی متعدد با فواصل شش هفته انجام مي‌گيرد. معمولا بهبودی حدود ۸۰ درصد پس از ۸-۱۰ جلسه لیزر درمانی در مورد خال لکه شرابی حاصل مي‌شود.

2 – ضایعات عروقی اکتسابی

شامل مویرگهای گشاد شده (تلانژکتازی)، خالهای عروقی به رنگ گیلاس گرانولوم پیوژنیک (ضایعه عروقی قرمز و برجسته ناشی از ضربات که به آسانی خونریزی می‌کند) و ضایعات وریدی مانند venous lake می‌باشند که در هر سنی به‌طور خودبه‌خودی یا ناشی از ضربات، نور آفتاب یا تغییرات هورمونی ممكن است ايجاد شوند.

لیزر درمانی در درمان وریدهای گشاد شده پا و عروق ریز متسع شده صورت نیز به‌کار می‌رود که طول موج‌های کمتر معمولاً براي ضایعات سطحی ترمانند تلانژکتازیهای صورت و طول موجهای بلندتر برای ضایعات عميق‌تر، مثل واریسهای ظریف پا تا حداکثر قطر ۴ میلیمتر مناسب است. البته در مورد واریس اندام تحتانی، درمان اولیه و انتخابی جهت اکثر بیماران اسکلروتراپی (تزریقات داخل رگی مخصوص جهت از بین بردن عروق واریسی) می‌باشد که در این موارد درمان ترکیبی اسکلروتراپی و انجام لیزر جهت عروق ظریف تر و سطحی تر موثرتراست و نیز در موارد مقاوم به اسکلروتراپی می‌توان از لیزرهای عروقی استفاده کرد.

نکته مهم در لیزر درمانی ضایعات عروقی اين است که بیماران بایستی قبل از درمان و در طول جلسات درمانی و بعد از آن از نور آفتاب پرهیز کنند؛ چرا که مواجهه طولانی و مستقیم با نور آفتاب سبب کاهش اثر درمانی لیزر و ایجاد عوارض جانبی، مانند تغییرات رنگ پوست (تیره یا روشن شدن) می‌شود. جهت بهبود لیزر درمانی ضایعات عروقی و رسیدن به نتایج ایده‌آل‌تر، تحقیقات بیشتري نیاز است و با پیشرفت علم در زمینه لیزرهای عروقی، سيستم‌های جدیدتر با عوارض بسیار کم و اثرات مطلوب به حوزه درمانی وارد خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید