You are currently viewing رفع انواع ضایعات عروقی

ضایعات عروقی پوست همچون لکه‌های مادرزادی، تلانژکتازی (رگ‌های نازک روی پوست)، همانژیوم (ماه گرفتگی)، واریس ، خال‌های عروقی شبکه‌ای، آنژیوفیبروم و خال‌های اپیدرمی برآمده و ملتهب با استفاده از لیزر قابل درمان هستند. برای این درمان حتما باید به یک کلینیک زیبایی معتبر مراجعه نمایید.

در این عمل، نور شدید لیزر توسط گلبول‌های قرمز درون عروق خونی جذب می‌شود. انرژی گرمایی ایجاد شده توسط لیزر به عروق خونی آسیب می‌رساند اما از آنجا که بافت اطراف عروق مقدار ناچیزی از این انرژی را جذب می‌کند، معمولاً تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد و به این ترتیب خطر ایجاد زخم و‌ آسیب بافتی بسیار پایین است.

رفع ضایعات عروقی
رفع انواع ضایعات عروقی

لیزر واریس متفاوت از لیزر موهای زائد می باشد اما برخی از دستگاهها مانند مدیو استار اسکلپیون هم برای لیزر مو و هم برای درمان ضایعات عروقی کاربرد دارند.

لیزر در واقع یک طول موج خاص از نور است که به شدت تقویت شده و با اهداف مختلف به پوست تابانده می شود. با توجه به طول موج هر دستگاه لیزر یک ساختار مشخص در پوست جذب حداکثر انرژی لیزر را خواهد داشت و در نهایت با انرژی گرمایی که در بافت هدف ایجاد می شود تخریب هدف و اثرات بالینی حاصل می گردد.

نقطه هدف در لیزرهای ضایعات عروقی اکسی هموگلوبولین داخل عروقی است و لذا آسیب حرارتی اساسا محدود به عروق خونی پوست می باشد.برای درمان تلانژکتازی باید درلایه ی اینتیما در دیواره ی عروق به اندازه ی70 درجه ی سانتیگراد به مدت بیشتر از 1 میلی ثانیه حرارت ایجاد نمود. این فرآیند سبب تخریب عروق نازک موجود درمحدوده ی تلانژکتازی خواهد شد .

در این فرآیند، حرارت سبب ایجاد انعقاد خون موجود در این عروق و در نهایت از هم گسیختگی عروق ریز می شود . باید بدانیم که دیواره ی عروق ریز عموماً در مقابل نور همه ی طول موج ها، حالت شفاف دارند و نمی توانند به عنوان یک جاذب حرارت (Heat absorber) (کروموفور) عمل نمایند . از این رو، فرآیند درمان در تلانژکتازی برجذب نور توسط هموگلوبین و اکسی هموگلوبین درون عروق متمرکز می شود .

همچنین بخوانید:  هایفوتراپی دور چشم روشی برای رهایی از چین و چروک زیر چشم

نور جذب شده توسط هموگلوبین و اکسی همو گلوبین درون عروق به حرارت تبدیل می شود و این حرارت درنهایت به دیواره ی عروق رگ ها منتقل شده و تأثیر نهایی را بر جای می گذارد .
هموگلوبین بیشتر از همه، طول موج های ۴۳۲و ۵۵۶ نانومتر را جذب می نماید و جذب نور اکسی هموگلوبین بیشتر در طول موج های ۴۱۴ ، ۵۴۲ و ۵۷۶ نانومتر انجام می شود.

انواع ضايعه هاي عروقي

ضايعه هاي عروقي به سه گروه طبقه بندي می گردد:
الف ـ ضايعه هاي عروقي كه جريان خون در آنها شدت زيادي دارد و اختلال عمده در آنها در محل اتصال شريان ها با وريدها ديده مي شود. به طور طبيعي فشار و شدت جريان خون در شريان ها بالاتر و در وريدها پايين تر است. در اين اختلال دريچه ارتباطي بين شريان ها و وريدها كار طبيعي خود را انجام نمي دهند و خون با فشار بالا وارد وريدها شده، آنها را گشاد و از زير پوست برجسته و ضربان دار مي كند.
ب ـ ضايعه هاي عروقي كه جريان خون در آنها شدت پاييني دارد و عملكرد مويرگ ها دچار اختلال مي شود؛ مانند بيماري هاي «لكه سالمون» و «ماه گرفتگي»
ج ـ ضايعه هاي عروقي مختلط .

انواع ليزرهای موثر در درمان ضايعات عروقی

1- ليزر آرگون

ليزر آرگون CW اولين سيستم ليزر مورد استفاده در درمان تلانژكتازي بود. اين ليزر نور آبي سبز از خود متسع مي كند كه 80% اين امواج طول موج 488-541nm دارند.
اگرچه انرژي اين ليزر توسط اكسي هموگلولين جذب مي شود ولي به درجاتي ملانين اپيدرم و درم را نيز درگير مي كند و بنابراين با تغييرات رنگدانه اي و فيبروز پس از درمان همراه است و براي افراد با پوست تيره مناسب نيست.

2- (Argon – pumped tunable dye laser) APTDL

كه طول موجي بين 488-638nm دارد و بر هموگلوبين اثر مي كند. ان ليزر نيز با عوارضي جانبي از جمله اسكار هيپرتروفيك و تغييرات رنگدانه اي همراه است. ولي به نسبت ليزر PDL، پورپورا و هيپرپيگمانتاسيون كمتري دارد و بعضي بيماران ممكن است اين نوع ليزر را ترجيح دهند.

همچنین بخوانید:  انواع پوست و نحوه مراقبت از آن

3- ليزر (Potassium titanyl phosphate crystal laser)

اين ليزر از منبع Nd:YAG1064 از درون كريستال KTP خارج مي شود. طول موج آن 532nm است و حداكثرجذب آن توسط اكسي هموگلوبين انجام مي شود كه اختصاصاً براي عروق جلدي مفيد است.
اين ليزر غالباً در درمان تلانژكتازي كاربرد دارد و براي درمان عروق با قطر بزرگ چندين جلسه درمان لازم است. اين نوع ليزر نيز مانند APTDL، ادم، درد و پورپوري كمتري دارد ولي اثرات درماني ليزر PDL دوام بهتري دارد.

4- Copper Vaper and Copper bromide lasers

اين نوع ليزرها نور زرد با طول موج 578nm دارند. اين ليزرها خصوصاً در درمان عروق با قطر بزرگ موثر هستند. تلانژكتازي صورت Cherry Angioma و pyogemic granoloma بطور موفقيت آميزي با اين نوع ليزر ها درمان مي شوند.

البته اين ليزرها نيز ملانين اپيدرم و درم را هدف قرار مي دهند و باعث تغييرات رنگدانه اي در آنها مي شوند. بنابراين مصرف اين نوع ليزرها بايد در افراد با تيپ پوستي روشن (فيتز پاتريك I يا II) محدود شود ساير عوارض اين ليزرها ايجاد دلمه و تاول است كه طي 2 هفته از بين مي رود.

5- Krypton laser

اين نوع ليزر نور سبز با طول موج 520-530nm و همچنين نور زرد با طول موج 568nm متسع مي كند. اين نوع ليزر در درمان تلانژكتازي صورت استفاده شده است. غالباً 4-3 هفته يكبار و تعداد جلسات متعدد لازم است. عوارض جانبي آن شامل قرمزي، تورم و تاول و دلمه خفيف است.

6- Flush lamp-pumped PDL

امواج اين نوع ليزر توسط اكسي هموگلوبين جذب مي شود. طول موج آن 585nm است. اين ليزر درمان تلانژكتازي و درمان ضايعات عروقي با سايزهاي متفاوت كاربرد دارد.
ليزر PDL درمان استاندارد براي لكه خال شرابي (Port wine stain) بوده و ميتواند در درمان نوزادان با سن چند هفته به كار رود. همچنين در درمان همانژيوم سطحي نوزادي و ضايعات عروقي اكتسابي مثل تلانژكتازي، Angioma, Pyogenic granuloma استفاده شود.

همچنین بخوانید:  4 روش موثر برای از بین بردن خط خنده

اين ليزر همچنين در درمان قرمزي منتشر ناشي از آكنه روزاسه موثر است 80% ضايعات portwine با 10-8 جلسه درمان برطرف مي شوند. ضايعات صورت و گردن معمولاً پاسخ سريعتري دارند. عوارض جانبي شامل عوارض جانبي شامل تغييرات رنگدانه موقت خصوصاً در افراد با پوست تيره، تورم و پورپوراي موقت كه معمولاً 14-7 روز طول مي كشد تا بهبود پيدا كند.

7- IPL) Intense pulsed light)

كم طول موج 500-1200nm دارد و در درمان انواع ضايعات جلدي عروقي كاربرد دارد. اين منبع نوري در درمان port wine stain، همانژيوم و تلانژكتازي كاربرد دارد. البته ضايعات عروقي بادرگيري عروق كوچك موثرتر است. عوارض جانبي شامل قرمزي و پورپورا و موقت است.

نکته مهم در لیزر درمانی ضایعات عروقی

بیماران بایستی قبل از درمان و در طول جلسات درمانی و بعد از آن از نور آفتاب پرهیز کنند ، چرا که مواجهه طولانی و مستقیم با نور آفتاب سبب کاهش اثر درمانی لیزر و ایجاد عوارض جانبی مانند تغییرات رنگ پوست بشکل تیره یا روشن شدن می شود.

جهت بهبود لیزر درمانی ضایعات عروقی و رسیدن به نتایج ایده آل تر تحقیقات بیشتر نیاز است و با پیشرفت علم در زمینه لیزرهای عروقی، سیستم های جدیدتر با عوارض بسیار کم و اثرات مطلوب به حوزه درمانی وارد خواهد شد.

کلینیک زیبایی گلدن رویال ، خدمات خود را شامل لیزر مو ، بوتاکس ، لیزر بیکینی ، درمان پف زیر چشم ، مزوتراپی مو ، اصلاح فرم بینی ، پاکسازی پوست ،  و دیگر خدمات زیبایی پوست و مو همراه با پزشکان مجرب و با بهترین امکانات آسایشی و تجهیزات پزشکی به روز دنیا ارائه می دهد. لطفا جهت مشاوره و تعیین وقت، با شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها