پی آر پی صورت (PRP) روشی برای جوانسازی پوست

پی آر پی صورت یکی از روشهای جوانسازی برای نواحی صورت، گردن انجام می باشد. مشکلات پوستی در صورت و گردن از جمله چین و چروک، آسیب های ناشی از نور را می توان با تزریق پی آر پی درمان نمود.

پلاسمای غنی از پلاکت (platelet-rich plasma) که به اختصار پی آر پی (PRP) نامیده می شود، یک محصول بیولوژیکی است که کاربرد گسترده ای در علم پزشکی و درمان دارد. اولین بار در سال 1970 میلادی، هماتولوژیست ها از این محصول در درمان نوع خاصی از بیماری خونی استفاده کردند.

روش های درمانی پی آر پی در درمان بیماری های زنان، اورولوژی، چشم پزشکی، دندان پزشکی و همچنین جراحی های ارتوپدی، قلبی، کودکان و جراحی پلاستیک کاربرد دارد.

آر پی صورت چیست

اخیرا، استفاده از پی آر پی در جهت جوانسازی پوست صورت بسیار مورد توجه قرار گرفته است و همچنین یکی از کارایی پی آر پی صورت ، پی آرپی برای لک صورت می باشد.  به واسطه ی وجود پلاکت ها، فاکتورهای رشد و سایر پروتئین های موجود در پلاسمای خون، توانایی ویژه ایی در ترمیم سلولی و افزایش سرعت این فرایند داشته و بنابراین موجب جوانسازی، شادابی و طراوت پوست می شود.

ضایعات پوستی شایع در ناحیه صورت و گردن مانند چین و چروک، آفتاب سوختگی و تغییر رنگ ناشی از آن، لک و جای جوش را می توان با تزریق پی آر پی درمان نمود.

مراحل انجام پی آر پی صورت

طی فرآیند پی آر پی صورت، ابتدا پزشک از شما 60-30 میلی لیتر نمونه خون تهیه میکند. پلاکت موجود در نمونه خون شما به کمک دستگاهی به نام سانتریفیوژ (این دستگاه با استفاده از نیروی گریز از مرکز موجب جداسازی اجزای موجود در یک نمونه می شود.) از سایر سلول های خونی مانند گلبول قرمز، جدا می شود و به همراه پلاسما و فاکتور های رشد موجود در خون در محلول رویی باقی می ماند.

مراحل انجام پی آر پی صورت

پس از پاکسازی پوست و آماده سازی ، محلول پلاسمای غنی از پلاکت بر روی صورت ریخته شده، فرآیند میکرونیدلینگ (به مدت حدودا 30 دقیقه) آغاز می شود.

استفاده از پی آر پی به همراه میکرونیدلینگ در فرآیند پی آر پی صورت، می تواند اثرات درمانی میکرونیدلینگ در رفع چین و چروک صورت و اثرات ناشی از زخم و جای جوش را افزایش دهد. علاوه بر این، پی آر پی در کاهش کبودی و قرمزی بعد از میکرونیدلینگ بسیار موثر خواهد بود.

یکی دیگر ازروش های جوانسازی پوست بوتاکس میباشد. همچنین بخوانید: جوانسازی پوست با بوتاکس یا پی آر پی

تاثیر پی آر پی صورت بر روی پوست

در این روش با بهره گیری از خاصیت ترمیم و بازسازی، پی آر پی به پوست در جهت تسریع و بهبود فرایند جوانسازی و رفع مشکلاتی همچون زخم و لک پوستی کمک می شود.

پلاکت ها دارای گرانول های ترشحی حاوی مواد شیمیایی که برای عملکرد آنها ضروری است، می باشند. پلاکت ها علاوه بر جلوگیری از خونریزی، در رگ زایی، تکثیر سلول ها و فرایندهای التهابی موثرند.

وجود غلظت مناسب پلاکت و فاکتورهای رشد در پی آر پی به تحریک تقسیم سلول ها و کلاژن سازی کمک می کند. در ادامه به توضیحاتی درباره چگونگی اثر پی آر پی در فرآیند ترمیم جای زخم و جوانسازی پوست  براساس مقالات معتبر علمی می پردازیم.

زمانی که قسمتی از پوست شما زخم می شود، محیط زخم از لحاظ بیوشیمیایی به گونه ای است که موجب آسیب به فرآیند بهبود زخم های شدید و در نهایت به جای ماندن اسکار پوستی میشود. به علاوه، در این حین افزایش میزان آنزیم های تجزیه کننده پروتئین ها (پروتئاز) باعث کاهش میزان فاکتورهای رشد در ناحیه زخم می شود.

تاثیر پی آر پی صورت

با به کارگیری روش پی آر پی در ترمیم زخم ها، غلظت مناسب فاکتورهای رشد و پلاکت در محل زخم تزریق شده و موجب بهبود سریع تر و بهتر زخم می شود.

بر اساس مطالعه ای در شرایط In vitro (خارج از بدن موجود زنده و درون آزمایشگاه)، پی آر پی می تواند تکثیر فیبروبلاست های پوست ( نوعی سلول پوستی بسیار مهم) و تولید کلاژن نوع یک را افزایش دهد.

به علاوه، بر اساس شواهد بافت شناسی، تزریق PRP به عمیق ترین و ضخیم ترین لایه پوست، افزایش جریان خون در محل، افزایش بافت نرم، تعداد فیبروبلاست ها و میزان کلاژن را به همراه دارد. همه این شواهد حاکی از تاثیر پی آر پی در جوانسازی پوست، برطرف کردن ضایعات پوستی و حتی تحریک رشد موی سر می باشند.

عکس قبل و بعد از پی آر پی

در این بخش عکس قبل و بعد از پی آر پی صوت را مشاهده می نمایید که در کلینیک زیبایی گلدن رویال از بهترین مواد پی آر پی  استفاده می شود.

عکس قبل و بعد از پی آر پی صورت

 

عکس پی آر پی صورت

فیلم تزریق پی آر پی صورت

در این بخش فیلم پی آر پی صورت جهت جوانسازی پوست صورت برای مراجعه کننده عزیز در کلینیک زیبایی گلدن رویال را مشاهده می کنید.

 

پی آر پی صورت برای درمان چه مواردی به کار می رود؟

به تازگی، استفاده از پی آر پی در بحث درمان مشکلات پوستی و جوانسازی پوست مورد توجه بسیاری از پزشکان و محققان قرار گرفته است.

از این روش در بازسازی بافت های آسیب دیده پوست، ترمیم زخم، بهبود اسکارهای پوستی ، درمان لک صورت و جوانسازی پوست استفاده می شود. از دیگر تاثیرات پی آر پی بر پوست صورت می توان به بهبود حالت و بافت پوست، کاهش خطوط اخم و لبخند، کاهش کبودی و سیاهی زیر چشم، بهبود منافذ باز صورت و لکه های پوستی ناشی از افزایش سن اشاره کرد.

 5 مورد از فواید پی آر پی صورت

گرچه متخصصان پوست و مو به تازگی شروع به بهره گیری از روشهای درمانی PRP کردند، مدت هاست که از این روش در حیطه های دیگر پزشکی، مانند ارتوپدی برای بهبود مفاصل آسیب دیده استفاده می شود.

بنابراین پی آر پی صورت یک روش پزشکی آزمایش شده، مطمئن و با سابقه طولانی مدت است. در ادامه به بررسی مزیت های  این روش خواهیم پرداخت.

1- یکی از مزایای اصلی این روش درمانی استفاده از خون خود بیمار است. این امر نه تنها خطر واکنش منفی بدن به درمان را کاهش می دهد، بلکه باعث افزایش ایمنی و بهداشت کل فرآیند می شود.

2- با توجه به این واقعیت که PRP باعث تحریک روند طبیعی بهبود سلول ها می شود، عوارض خاصی نداشته باعث بروز نتایج کاملا طبیعی و چشمگیر خواهد شد.

3- یکی از مهم ترین جنبه های درمان پی آر پی پوست (PRP) این است که عوارض جانبی مانند کبودی خفیف یا حساسیت به لمس در ناحیه تزریق، طولانی مدت نیستند. همچنین در مقایسه با سایر روش ها، شما خیلی زود می توانید به زندگی عادی خود برگردید، نیاز به استراحت زیاد و گذراندن دوران نقاهت طولانی مدت نیست.

4- با توجه به استعمال مواد بی حسی موضوعی پیش از انجام میکرونیدلینگ و مدت زمان اندک انجام این فرآیند، پی آر پی صورت تقریبا بدون درد است.

5- نتایج این روش نسبت به سایرین ماندگار تر است و در مقابل هزینه انجام آن تفاوت چندانی ندارد.

 3 نمونه از عوارض پی آر پی صورت

پی آر پی صورت یکی از ایمن ترین روش های جوانسازی پوست به شمار می رود و عوارض چندانی به دنبال ندارد.

1- از پی آر پی بیشتر در جوانسازی و درمان مشکلات پوستی ناحیه صورت و افزایش رشد موی سر استفاده می شود و نتایج این روش بر روی پوست سایر نواحی بدن گرچه موثر است اما کاملا مشخص نیست.

2- از آنجایی که پی آر پی صورت محرک روندهای طبیعی پوست است، ظهور نتیجه آهسته و تدریجی بوده و بین ۳ هفته تا ۴ ماه است.

3- پس از انجام این فرایند ممکن است پوست فرد دچار قرمزی یا کبودی شود که به سرعت از بین می رود.

تفاوت پی آر پی صورت با تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل خطوط صورت را پر کرده و چین و چروک ها را باز می کنند. همچنین از آنها برای حجیم کردن لب استفاده می شود. ژل ها از 6 تا 18 ماه ماندگاری دارند. مواد شامل هیالورونیک اسید پس از تولید حداکثر تا یک ماه کارایی داشته شرایط نگهداری محدودی دارند.

 2 نمونه از مزایای پی آر پی نسبت به تزریق ژل

1-پی آر پی از خون خود فرد گرفته شده، طبیعی تر است و از بروز حساسیت و عفونت تا حد بسیار بیشتری جلوگیری می کند.

2- روش پی آر پی برای کاهش چین و چروک، جوانسازی و کلاژن سازی در تمام بخش های صورت کارایی دارد اما ژل ها فقط توانایی تزریق به نقاط خاصی از صورت را دارند.

معایب پی آر پی نسبت به فیلرها

پی آر پی صورت حجم دهنده نیست. بنابراین نمیتوان از آن کارایی ژل و چربی را برای پر کردن و حجم دهی انتظار داشت.

به طور کلی می توان گفت که تزریق ژل یکی از روش‌های موثر در کاهش چین و چروک صورت، افزایش حجم و کمک به افزایش تولید کلاژن است.

معایب پی آر پی نسبت به فیلرها

تزریق ژل برای آن دسته از افراد که به ظهور سریع نتایج در صورت خود تمایل دارند توصیه می شود. روش تلفیق پی آر پی صورت با تزریق ژل نیر می تواند بسیار کارآمد واقع شود. 

مراقبت بعد از پی آر پی صورت

پیش از انجام این فرآیند لازم است که افراد با پزشک متخصص مشورت کنند. استفاده از برخی داروها (برای مثال داروهای رقیق کننده خون یا ضد التهاب)، وجود برخی عارضه های پوستی یا بارداری حتما باید پیش از انجام پی آر پی صورت با پزشک در میان گذاشته شود.

مراقبت بعد از پی آر پی صورت

1- ممکن است پوست شما دچار التهاب، کبودی یا قرمزی شود که یک روند طبیعی است. از خارش پوست خود در روزهای اول خودداری نمایید.

2- محل مورد نظر تا 48 ساعت بعد نباید شسته شود.

3- بعد از انجام پی آر پی لازم است از مرطوب کننده یا هر داروی موضعی که پزشک به شما پیشنهاد می دهد استفاده کنید.

4- از قرار گرفتن در برابر پرتو نور خورشید خودداری فرمایید و از ضدآفتاب مناسب پوست خود استفاده نمایید.

5- از مصرف داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن خودداری نمایید. این داروها در روند طبیعی درمان که التهاب جزئی از آن است اختلال ایجاد می کنند.

6- حداقل تا 24 ساعت از ورزش شدید خودداری نمایید.

7- از داروهای لایه بردار پوستی استفاده نکنید.

8-برای کاهش التهاب می توانید از یخ استفاده کنید اما از تماس مستقیم آن با پوست خودداری بفرمایید.

 تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام پی آر پی صورت

روش پی آر پی باعث تحریک فرآیند های طبیعی ترمیم پوست می شود. بنابراین اثرات ناشی از این روش درمانی حدود دو هفته تا یک ماه بعد مشاهده خواهد شد.

به عبارت دیگر پیشرفت این روش ایمن و طبیعی به سرعت بازسازی و ترمیم پوست در بدن بستگی دارد. اگر فرد نیاز به جلسات بیشتر داشته باشد، به حدود سه ماه فاصله زمانی نیاز است.

نتایج حاصل از پی آر پی صورت با توجه به سبک زندگی فرد، ساختار پوست و میزان سلامت آن تا حدود ۱۸ ماه باقی می ماند. معمولاً پزشک جلسه درمانی بعدی را بین حدود 18 تا 36 ماه بعد قرار می دهد تا نتایج درمانی تجدید گردد.

 هزینه پی آر پی صورت

هزینه های مربوط به پی آر پی صورت بسته به محدوده جغرافیایی کلینیک زیبایی و نوع و تعداد کیت های مصرفی متفاوت است.

برای مثال های کیت های ساخت داخل قیمت کمتری نسبت به سایرین دارند. اندازه ناحیه مورد نظر جهت درمان یکی از عوامل تعیین کننده نوع کیت و حجم آن است که مسلما در قیمت گذاری این خدمت موثر است.

خدمات پی آر پی صورت (PRP) در کلینیک زیبایی گلدن رویال

خدمات درمان چین و چروک صورت و گردن بوسیله پی آر پی صورت در کلینیک زیبایی گلدن رویال بصورت حرفه ای و با پزشک متخصص انجام می گردد.

کلینیک زیبایی گلدن رویال خدمات خود را شامل درمان جوش صورت ، لیزر موهای زائد ، لیزر بیکینی ، پی آر پی مو ، بوتاکس ، درمان ریزش مو و … با تضمین کیفیت ارائه می دهد. لطفا بری ویزیت و مشاوره با شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ تماس بگیرید.

و درپایان همراهان گرامی توجه داشته باشید استفاده از پی آر پی صورت (PRP) برای جوانسازی صورت و گردن هیچگونه حساسیت یا واکنش های آلرژیکی را ایجاد نمی کند.

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها