تزریق واکسن گارداسیل زگیل تناسلی

HPV رایج ترین بیماری جنسی و زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های این نوع از ویروس است. واکسن گارداسیل یکی از انواع واکسن های اچ پی وی (HPV) است که می تواند در پیشگیری از بیماری زگیل های تناسلی و همچنین بیماری های سرطان رحم و سرطان دهانه رحم به میزان 88 درصد موثر است. بهترین سن تزریق گارداسیل برای زنان از 11 تا 26 سالگی است و برای مردان 10 تا 21 سالگی است.
Human Papillomavirus یا به شکل خلاصه HPV که به آن ویروس پاپیلوم انسانی نیز می گویند. ویروسی است که از طریق تماس پوستی بین دو فرد و اغلب در زمان آمیزش جنسی انتقال می یابد.

تزریق واکسن گارداسیل در کلینیک گلدن رویال

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل به افراد 9 تا 45 ساله در مقابله و پیشگیری از انواع بیماری HPV کمک می کند. این بیماری ها عبارت اند از: سرطان دهانه رحم، واژن و فرج در زنان، سرطان مقعد، برخی سرطان ها مانند گلو و پشت دهان و در آخر بیماری زگیل تناسلی.

پیشنهاد مطالعه: روشن سازی واژن چیست؟

انواع واکسن گارداسیل کدامند؟

این واکسن در حال حاضر به سه شکل ارائه می گردد:

1.     واکسن 2 ظرفیتی: این واکسن تیپ های 16 و 18 HPV را پوشش می دهد.
2.     واکسن 4 ظرفیتی: علاوه بر 16 و 18 تیپ های 6 و 11 را پوشش می دهد.
3.     واکسن 9 ظرفیتی: علاوه بر 4 تیپ بالا این واکسن تیپ های 31، 33، 45، 52 و 58 HPV را نیز پوشش می دهد.

کاربرد واکسن گارداسیل

مطمئنا واکسن گارداسیل، حتی واکسن 9 ظرفیتی آن، به طور کامل از همه تزریق کنندگان در مقابل بیماری های محافظت نمی کند. همچنین این واکسن تاثیری بر اچ پی وی های غیر از 9 تیپ اشاره شده در بالا، برای واکسن 9 ظرفیتی، و همچنین بیماری های جنسی که به خاطر  HPV نیستند نیز ندارد.

در آخر تزریق واکسن زگیل تناسلی بر افراد مبتلا به ویروس HPV و دارای زگیل، این بیماری را درمان نمی کند.
با این وجود گارداسیل  در «پیشگیری» از شایع ترین بیماری های جنسی از جمله بیماری های  زیر بسیار موثر است:
⦁ پیشگیری از زگیل تناسلی.
⦁ پیشگیری از سرطان رحم و دهانه رحم.
⦁ پیشگیری از سرطان مقعد.
⦁ پیشگیری از سرطان دهان و حنجره.
⦁ پیشگیری از سرطان آلت تناسلی مردان.
⦁ و…

مزایای واکسیناسیون زگیل تناسلی

مزایای واکسیناسیون زگیل تناسلی

می توان گفت چیزی در حدود 60 نوع از ویروس اچ پی وی هستند، که باعث ایجاد زگیل در انسان می شوند. از این تعداد 40 تیپ از این ویروس نیز باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. این زگیل ها می توانند در اندام تناسلی هم زنان و هم مردان ظاهر شوند.
واکسیناسیون HPV می تواند از ابتلا به شایع ترین انواع این عفونت ها و زگیل ها جلوگیری کند. برای تاثیرگذاری بیشتر، واکسن ها باید پیش از بروز هرگونه عفونت تزریق شوند.

هم چنین بعد از تزریق  این واکسن ، شما برای زیبایی و جوانسازی واژینال میتوانید از هایفوتراپی واژینال  در کلینیک زیبایی گلدن رویال زیر نظر پزشک متخصص استفاده نمایید.

تاثیرو عملکرد واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی چگونه است؟

باید به یاد داشت در واقع درمانی برای HPV وجود ندارد و واکسن های موجود این بیماری را درمان نمی کنند. با این وجود مشکلات بهداشتی ای مانند زائده های زگیل تناسلی که توسط این ویروس ایجاد می شود را می توان به روش های گوناگون مانند منجمد کردن برطرف کرد. البته باید اشاره کرد که بیشتر عفونت های اچ پی وی به مرور زمان ضعیف تر شده و برطرف می شوند.

البته تزریق واکسن گارداسیل برای جلوگیری از ابتلا به انواع دیگر ویروس حتی در صورت ابتلا به این ویروس توصیه می شود.
ویروس اچ پی وی تیپ 6 و 11 از جمله ویروس هایی هستند که عامل اغلب زگیل های تناسلی به شمار می روند که با تزریق واکسن های 4 ظرفیتی می توان از ابتلا به آن ها جلوگیری کرد.

واکسن زگیل تناسلی برای مردان یا زنان؟

عفونت های تناسلی شایع ترین عفونت مقاربتی در بین زنان هستند. همچنین دلیل حدود 70 درصد از سرطان های دهانه رحم، سرطان مقعد، واژن و آلت تناسلی مردانه به دلیل HPV نوع 16 و 18 است و اچ پی وی های مدل 6 و 11 باعث 90 درصد از موارد زگیل های تناسلی هستند.

همچنین باید اشاره کرد که اچ پی وی نوع 16 بیشتر از زنان در مردان شایع است.
به همین دلایل واکسن های گارداسیل هم برای زنان و هم برای مردان یکی از مهمترین روش ها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های ویروس اچ پی وی و زگیل های تناسلی است.

بهترین نوع واکسن برای افراد بالای 27 سال سن، واکسن 9 ظرفیتی HPV است. البته این واکسن در تمام مراکز درمانی در ایران موجود نیست.

سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

استفاده از واکسن گارداسیل برای تمامی افراد بین 9 تا 45 ساله تایید شده است. البته اگر بین 27 تا 45 سال دارید بهتر است پیش از تزریق حتما با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

اگر بخواهیم بهترین سن برای تزریق این واکسن را اعلام کنیم باید گفت برای زنان بهترین زمان سنین 11 تا 26 سالگی و برای مردان بهترین زمان تزریق این واکسن 10 تا 21 سالگی است. زیرا تاثیر این دارو، در صورت دریافت آن قبل از هرگونه ابتلا به عفونت، بیشتر خواهد بود.
⦁ البته اگر بالای 45 سال سن دارید و تا به حال به این ویروس آلوده نشده اید می توانید واکسن HPV را تزریق کنید.

پیشنهاد مطالعه: معرفی انواع خال و زگیل

آیا با زدن واکسن گارداسیل نیاز به پاپ اسمیر هست یا خیر؟

واکسن گارداسیل برای پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV و عفونت های گوناگون تزریق می شود و ارتباطی با تست پاپ اسمیر ندارد و این تست باید جدی گرفته شده و در صورت نیاز حتما انجام شود.

⦁ به گزارش بی بی سی «پژوهشگران بریتانیایی می گویند زنانی که واکسن زگیل تناسلی یا اچ پی وی تزریق کرده اند در طول عمر خود تنها به سه بار پاپ اسمیر نیاز دارند.»
⦁ پاپ اسمیر یک آزمایش برای تشخیص سرطان دهانه رحم خانم ها است. در این آزمایش سلول ها از دهانه رحم جمع آوری و آزمایش می شوند.

قیمت واکسن ‘گارداسیل

می توان گفت واکسن زگیل تناسلی یا واکسن گارداسیل که یک نوع واکسن HPV است. از واکسن های پر هزینه و گران قیمت به شمار می رود. قیمت این واکسن را می توان در حال حاضر، در مراکز هلال احمر، چیزی در حدود 265 تا 400 هزار تومان تخمین زد.

البته در بازار آزاد قیمت این واکسن به حدود 1 میلیون تومان هم می رسد. البته این قیمت اعلان شده را نباید به شکل قطعی در نظر گرفت.

ممنوعیت تزریق واکسن HPV

تزریق واکسن گارداسیل به خانم های باردار، افراد دارای آلرژی به مخمر، کودکان زیر 9 سال،  افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و افرادی که از بیماری های خاص رنج می برند ممنوع است. افرادی که از داروهایی خاص استفاده می کنند و خانم های شیرده لزوما برای تزریق واکسن حتما باید با پزشک خود مشورت کنند.

واکسن گارداسیل خرجی یا ایرانی

واکسن گارداسیل خارجی بهتر است یا ایرانی؟

واکسن گارداسیل یک نمونه داخلی نیز دارد. این واکسن پاپیلوگارد نام دارد که توسط شرکت دارویی نویان پژوهان زیست دارو در داخل کشور تولید می شود. این واکسن می تواند در پیشگیری از گونه 16 و 18 ویروس اچ پی وی موثر باشد.

این نوع واکسن موجب تولید آنتی بادی های ضد گونه های 16 و 18 HPV می شود. به همین دلیل و از آن جایی که این واکسن شامل ویروس های کشته و یا ضعیف شده است می توان گفت برای تزریق کنندگان کاملا بی خطر است.

همچنین این واکسن با سندروم تخمدان پلی کیستیک هیچ گونه ارتباطی نداشته و تزریق آن وجود این بیماری ممانعتی ندارد.

هم چنین بخوانید سندروم تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد

آنتی بادی یا به انگلیسی (antibody) که با نام های پادتن و یا آنتی کور نیز شناخته می شوند. نوعی پروتئین در دستگاه ایمنی انسان هستند که توسط بدن برای پاسخ به یک آنتی ژن خاص مانند انواع ویروس اچ پی وی تولید می شوند.

واکسن پاپیلوگارد مانند واکسن 4 ظرفیتی گارداسیل عمل می کند و در پیشگیری از سرطان دهانه رحم کاملا اثر بخش است. قیمت این واکسن نیز به دلیل تولید در ایران در مقایسه با گارداسیل 4 ظرفیتی به مراتب پایین تر است.

با این وجود واکسن گارداسیل 9 که علاوه بر تیپ های 16 و 18، هفت تیپ دیگر ویروس HPV را پوشش می دهد از واکسن ایرانی (پاپیلوگارد) بهتر است و البته به همین دلیل هزینه های بیشتری نیز دارد.

مشکلات واکسن پاپیلوگارد

بر اساس تحقیقات واکسن گارداسیل ایرانی یا پاپیلوگارد کاملا بی خطر است اما می تواند همانند واکسن های دیگر باعث بروز عوارض جانبی مانند موارد زیر شود:
⦁ درد در محل تزریق.
⦁ غش و یا سرگیجه.
⦁ تب.
⦁ تورم.
⦁ سردرد.
⦁ خارش.
⦁ و…

5 1

محل تزریق واکسن زگیل تناسلی

این واکسن  در سه نوبت و هر نوبت با دوز 0.5 میلی لیتر و قابل تزریق به شکل داخل عضلانی است. واکسن زگیل تناسلی معمولا بر روی عضله بازو تزریق می شود. پس از گذشت دو ماه از تزریق دوز اول این واکسن، دوز دوم آن و پس از گذشت 6 ماه از دوز اول، نوبت سوم واکسن تزریق می شود.
پس از تزریق هر دوز لازم است فرد حداقل 15 دقیقه استراحت کند تا دچار عوارضی مانند غش و سرگیجه نشود.

در نهایت زیباجویان عزیز می توانند پس از تزریق 3 دوز از واکسن برای زیبایی و راحتی بیشتر و آماده شدن برای رابطه جنسی از لیزر بیکینی در کلینیک ما استفاده نمایند.

لطفا جهت مشاوره برای تزریق واکسن گارداسیل و یا درمان زگیل تناسلی در کلینیک زیبایی گلدن رویال ، با شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ تماس حاصل فرمایید.

همراهان گرامی توجه داشته باشید، بهترین زمان برای تزریق واکسن زگیل تناسلی قبل از شروع هرگونه فعالیت جنسی است. بنابراین بهتر است هرچه زودتر برای کودکان بالای 9 سال اقدام به انجام این امر بفرمایید.

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها