میکرودرم ابریژن چیست

در کلینیک های زیبایی برای لایه برداری و از بین بردن پوست های مرده از میکرودرم ابریژن استفاده می کنند حتی میکرودرم برای رفع چین و چروک خیلی ریز و لک های بسیار کمرنگ موثر است . کلینیک زیبایی گلدن رویال مرکز انجام میکرودرم ابریژن توسط پزشک متخصص و تیم حرفه ای می باشد .

میکرودرم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن به معنای برداشتن قسمتی از پوست (درم) به وسیله ی تکه های بسیار ریز (میکرو) تراش دهنده (ابریژن) می باشد. این روش همانند پرداخت کردن یک چوب بوسیله یک کاغذ سمباده ظریف می باشد تا سطح آن صاف و صیقلی شود. همچنین برای رفع چین و چروک می توانید از بوتاکس صورت استفاده نمایید و چنانچه از موهای زائد صورت رنج می برید بهترین روش رفع آن لیزر موهای زائد می باشد.

پوست دارای لایه سطحی به نام اپیدرم لایه زیر آن به نام درم می باشد. لایه اپیدرم به چند طبقه تقسیم می شود که سطحی ترین طبقۀ آن طبقۀ شاخی یا استراتوم کورنئوم می باشد.

میکرودرم ابریژن چیست؟

این طبقه حاوی سلول های مرده کراتینه شده بوده که نقش محافظ برای لایه های زیرین پوست دارد. سلول های پوست نیز از پائین ترین طبقۀ اپیدرم شروع به اضافه شدن کرده و با افزایش عمرشان به طبقه های بالاتر آمده و در نهایت در طبقه شاخی به صورت سلول های مرده از پوست جدا شده و می ریزند.

ابریژن پوست چیست؟

این سوال که خیلی از افراد با کلینیک تماس میگرند و میپرسند ابریژن پوست میخواییم انجام بدیم و یا ابریژن پوست چیست؟ باید گفت اصلاح اصلی میکرودرم ابریژن می باشد نه ابریژن پوست که ما از این دستگاه برای جوانسازی ، پاکسازی ، از بین بردن جای جوش و… استفاده میکنیم.

دستگاه میکرودرم ابریژن

دستگاه میکرودرم ابریژن سیستم بسته ای است که با جریان هوای تولید شده به وسیله کمپرسور عمل می کند. ذرات کریستال با جریان هوا مخلوط شده و از درون لوله استریل که با دست حرکت داده می شود؛ بر روی پوست پاشیده می شود.

دستگاه میکرودرم ابریژن

کریستال و خرده های سلولی بلافاصله به درون دستگاه مکیده شده و درون محفظۀ دیگری ته نشین می شوند.
قدرت لایه برداری که به وسیلۀ کاربر دستگاه کنترل می شود به عوامل زیر بستگی دارد:

سرعت جریان هوا

 • تعداد ذرات کریستالی که در ثانیه بر پوست پاشیده می شود.
 • تعداد و سرعت کشیدن هندپیس بر روی سطح پوست

ضخامت پوست بیمار

یکی از مشکلات اصلی دستگاه های کریستالی گیر کردن لوله های آن در آب و هوای مرطوب می باشد که می تواند به علت وجود درز در دستگاه ایجاد شود و ربطی به نوع کریستال آن ندارد. دستگاه هایی که به خوبی طراحی شده اند، دارای محفظۀ رطوبت گیر می باشند تا از متراکم و سفت شدن کریستال ها جلوکیری کنند.

در برخی دستگاه ها برای رفع گیر کردن لوله ها می توان جای دو لولۀ فرستنده و مکنده را با هم عوض کرد تا رفع گیر شود، سپس لوله ها را مجدداً در حالت اصلی خود قرار داد. در برخی دیگر نیز دستگاه را در وضعیت پاک کن قرار داده تا لوله ها تمیز شوند.

به دلیل امکان رطوبت گیر بودن کریستال ها برخی از دستگاه های لایه بردار مجهز به سر الماسی می باشند. یک سر الماسه حاوی الماس های خرد شده است که در نوک هندپیس قرار می گیرد و برای لایه برداری پوست به کار می رود. با سر الماسه فقط می توان مشکلات کوچک پوستی را رفع کرد.

میکرودرم ابریژن چیست

ولی اگر قصد درمان مشکلات پوستی شدیدتر مثل آکنه، اسکارها و لک های بزرگ وجود دارد، نوع کریستالی ارجح می باشد. در نوع کریستالی کاربر دستگاه می تواند آن را در غلظت بیشتر کریستال تنظیم کرده و در نتیجه عمق لایه برداری را بیشتر کند.

سر الماسه جزء دائمی یک دستگاه میکرودرم می باشد و به علت چند بار مصرف بودنش برای افراد متعددی استفاده می شود. پس از لایه برداری پوست یک بیمار باید آن را تمیز و ضدعفونی نمود. از مزایای دیگر دستگاه های کریستالی جنبه ی بهداشتی آن می پاشد.

وقتی که کریستال ها بر سطح پوست پاشیده می شوند بلافاصله همراه با ضایعات سلولی سطح پوست مکیده شده و رون محفظه دیگری انباشته می شوند تا پس از اتمام کار تخلیه شوند. هر بسته حاوی کریستال تمیز و استریل می باشد.

عکس قبل و بعد میکرودرم ابریژن

پاکسازی هیدرودرمی میکرودرم آبریژن

پاکسازی هیدرودرمی میکرودرم آبریژن

مراقبت های قبل از میکرودرم آبریژن

 • تا 10 روز قبل از لایه برداری نباید از داروی راکوتان (ضد آکنه) استفاده شده باشد (در لایه برداری متوسط تا عمیق).
 • از یک هفته تا 10 روز قبل از میکرودرم ابریژن نباید از کرم های لایه برد ار استفاده شود.
 • از دو هفته قبل از انجام  نباید از کرم های موبر یا موم استفاده شود.
 • به مدت 2 هفته قبل از انجام این روش نباید هیچ درمانی با لیزر در محل مورد نظر انجام شود.
 • از 2 هفته قبل از میکرو نباید از داروهای رتین A، تازوارک، رنووا یا دیفرین استفاده شود.
 • از یک ماه قبل از میکرودرم باید از هرگونه برنزه کردن پوست ناحیه درمان خودداری کرد.
 • داروهای رقیق کننده خون باید قطع شوند.
 • از دو هفته قبل از انجام میکرو نباید کلاژن در محل مورد نظر تزریق شده باشد.
 • از یک هفته قبل از میکرودرم ابریژن صورت، نباید توکسین بوتولینوم تزریق شده باشد.

حتماً قبل از انجام میکرودرم آبریژن در کلینیک زیبایی مجدداً از بیمار پرسیده شود:

 • آخرین مصرف آکوتان
 • وجود عفونت با هرپس در محل درمان
 • داشتن آلرژی مثبت به هر دارو
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف
 • آخرین روش های زیبایی و لیزری استفاده شده.

مراقبت های پس از میکرودرم آبریژن

 • تا 7 روز پس از میکرودرم نباید محل درمان را در برابر آفتاب مستقیم قرار داد یا حمام آفتاب گرفت.
 • 20 دقیقه قبل از خروج از منزل و در معرض آفتاب قرار گرفتن باید ضد آفتاب ضد UVA و UVB با SPF بیشتر از 30 را بر صورت مالیده و سپس هر 3-2 ساعت یکبار آن را تکرار نمود.
 • از شنا کردن در استخرهای کلردار تا 24 ساعت پس از میکرودرم باید خودداری کرد.
 • تا 24 ساعت باید از ورزش کردن پرهیز شود. زیرا تمرین، سبب ایجاد سوزش در ناحیه درمان شده و باعث قرمز شدن پوست می شود.
 • تا 24 ساعت پس از انجام باید از شستشو صورت با صابون خودداری شود.
 • از انجام میکاپ تا 24 ساعت خودداری شود.
 • تا 7 روز  از استفاده از کرم های لایه بردار خودداری شود.
 • به مدت 7 روز پس از لایه بردایر از تراشیدن و اسکراب کردن پوست خودداری شود.
 • حتماً از مرطوب کننده های مناسب در طول روز استفاده نموده و از خشک شدن پوست جلوگیری شود.
 • بهتر است تا یک هفته پس از لایه برداری با میکرودرم ابریژن برای بیماری که پوست خشک دارد یک جلسه هیدرودرمی پوست انجام شود.
 • از رتین A، تازوراک، رنووا یا دیفیرن (داروی ضد آکنه) تا دو هفته بعد از میکرو استفاده نشود.
 • تا 7 روز از انجام الکترولیز باید خودداری شود.
 • آب فراوان نوشیده شود و استراحت کافی باشد.

روز اول پس از میکرودرم

پوست ممکن است کمی حساس و قرمز شود که البته پس از درمان، طبیعی است. برای بهبود این وضعیت استفاده از پمادها یا کرم های مرطوب کننده در سه روز اول به طور مرتب و منظم توصیه می شود.

مراقبت های قبل و بعد از میکرودرم ابریژن

روزهای دوم و سوم

پوست بسیار شاداب و درخشان به نظر رسیده و فرد از نتیجه زودرس درمان خشنود می شود. همچنان باید از مرطوب کننده و ضد آفتاب مناسب به طور مرتب استفاده کرد.

روز چهارم

در زیر دش آب گرم قرار گرفته و با یک لیف نرم از پایین به بالا بر روی صورت کشیده شود، سپس یک ماسک مرطوب کننده و اکسیژن رسان را بر روی صورت گذاشته و پس از 20 دقیقه برداشته شود.

پس از حمام نیز صورت را خشک کرده و از مرطوب کننده به میزان کافی استفاده شود. این کار مکمل درمان فرد می باشد. همچنان از ضدآفتاب مناسب برای محافظت از پوستی که تازه و جدید است، استفاده شود.

روز پنجم و پس از آن

اگر همچنان پوست خشک است، استفاده از مرطوب کننده ادامه یابد. استفاده از ضدآفتاب مناسب نیز باید ادامه یابد. در صورتی که خشکی پوست زیاد است، در روز هفتم انجام یک جلسه هیدرودرمی توصیه می شود.
توجه شود هرگز استفاده از ضد آفتاب مناسب فراموش نشود.

اثرات و فواید میکرودرم ابریژن

این سوال که میکرودرم برای چی خوبه و چه تاثیری رو روی پوست میزاره رو اکثر مراجعه کنندگان به کلینیک میپرسن که ما در این بخش به تمام سوالات شما پاسخ داده ایم. انجام لایه برداری به روش میکرودرم ابریژن در جلسات منظم و با فواصل یکسان، فواید چشمگیری برای پوست دارد که به آنها اشاره می شود:

تمیز کردن و پاکسازی پوست

پس از درمان، پوست به طور ناباورانه ای تمیز به نظر می رسد زیرا پروسه تراشیدن با کریستال ها یا سرهای الماسی تمام اضافات پوست (شامل: سلول های مرده، چربی اضافه و آلودگی ها) را از سطح آن تراشیده و پاک می کند. پوست تمیز برای چشمگیری از ایجاد ناصافی ها و ضایعات ساختاری پوست لازم است. تمیز کردن پوست یکی از اجزای برنامه های مراقبت های پوستی می باشد.

تسریع در بازسازی پوست

یکی از اثرات مفید میکرودرم ابریژن، تحریک فعالیت بازسازی طبیعی پوست بدن می باشد. با تحریک افزایش جریان خون به پوست، میکرودرم ابریژن سبب تسریع در تولید سلول های جدید پوست می شود و سرعت حرکت آنها را به سمت سط پوست ازایش می دهد. بنابراین پوست جوان و باطرا به نظر می رسد.

تولید مکرر کلاژن

کلاژن مادۀ همبندی است که بافت های بدن (شامل: پوست استخوان، تاندون ها و عضلات) را به هم متصل می سازد. همچنین این پروتئین به پوست قوام و انعطاف پذیری می دهد، اما، با افزایش سن کاهش میزان آن سبب چین و چروک و افتادگی پوست می شود.

اثر گذاری میکرودرم ابریژن

یکی از فواید مهم میکرودرم ابریژن تحریک تولید مجدد کلاژن است. در مطالعات کلینیکی که در سال 2000 میلادی انجام شد. افزایش میزان کلاژن در درم (لایه دوم پوست) پس از یک سری درمان که شامل 6 جلسه درمان با میکرودرم بود، به اثبات رسید.

کاش چین و چروک و خطوط ظریف

به دلیل تولید مجدد کلاژن، قوام و انعطاف پذیری پوست افزایش می یابد و در نتیجه آن چین و چروک های ظریف محو شده و خطوط کم عمق از بین می روند. هر چند که خطوط عمیق به روش های دیگری برای درمان نیاز دارند.

کاهش منافذ بزرگ پوست

بهبود خاصیت انعطاف پذیری پوست در کنار تمیز شدن آن به کوچک شدن سوراخ های بزرگ و بدمنظرۀ پوست که عمدتاً در پوست هیا چرب دیده می شوند، کمک می کنند و سطح پوست صاف تر به نظر می رسد.

کاهش بروز آکنه و جوش

از آنجایی که تمیز کردن یکی از اساسی ترین فواید میکرودرم است در نتیجه پوستی که تحت درمان قرار می گیرد، کمتر دچار جوش های سرسفید و سرسیاه می شود. آکنه نیز به درمان با میکرودرم ابریژن پاسخ خوبی می دهد.

کاهش آسیب های پوستی

تحریک افزایش سرعت بازسازی سلول های پوستی به وسیله درمان با میکرودرم ابریژن سبب کاهش آسیب های پوستی ناشی از آفتاب می شود. تغییرات رنگدانه ای یا بی رنگ شدن همانند کک و مک و سایر آسیب های پوستی تحت تأثیر قرار گرفته و محو می شوند.

کمتر شدن مشکلات پوست چرب

پوست چرب ناشی از افزایش ترشح سبوم (نرم کننده طبیعی پوست) می باشد. ساختار پوست چرب ضخیم و خشن به نظر می رسد و سطح آن براق می شود. این نوع پوست مستعد داشتن منافذ باز و افزایش تجمع سلول های مرده پوست در سطح و ایجاد جوش می باشد.
میکرودرم ابریژن با تنظیم ترشح سبوم و پاکسازی پوست راه حل مؤثری در حل مشکلات مربوط به پوست چرب می باشد.

کاهش بافت اسکار

از میکرودرم ابریژن برای کاهش بافت اسکار مثل اسکار آکنه، آبله مرغان و سایر اسکارهای ایجاد شده روی صورت و شیارهای کششی (استرچ مارک) روی پوست بدن استفاده می شود. عمق و ساختار بافت اسکار تعیین کننده تعداد جلسات درمانی می باشد.

افزایش تراکم پوست

با از دست دادن قوام و خاصیت کشسانی، پوس با افزایش سن نازک تر می شود. در تحقیقاتی که توسط دکترها Rubin و Greenbaum انجام شده، آنها مشاهده کردند که پس از یکسری جلسات درمانی به وسیله ابریژن، قطر اپیدرم بیشتر شده و پوست ضخیم تر می شود.

فواید درمان میکرودرم آبریژن برای صورت

شایع ترین استفادۀ درمانی از این تکنولوژی برای صورت یم باشد. پوست صورت و گردن نسبت به پوست بدن در برابر آفتاب و سایر عوامل آسیب رسان، آسیب پذیرتر می باشد. سن افراد را از روی چین و چروک و خطوط چهره شان تخمین یم زنند. انجام میکرو فواید درمانی زیادی برای چهره و مشکلات آن دارد:

از بین بردن چین و چروک و خطوط

راز محو کردن خطوط ظریف و چین و چروک، تحریک تولید کلاژن است که ضخامت پوست را افزایش می دهد. میکرودرم ابریژن همراه با IPL و محصولات آنتی اکسیدان، تولید کلاژن را به خوبی تحریک کرده و یک درمان ایده آل برای چین و چروک و خطوط ظریف صورت می باشد.

میکرودرم ابریژن برای لک صورت و درمان آکنه

یک دورۀ چند ماهه درمان میکرودرم  به خوبی دردرمان آکنه مؤثر است. به طور معمول حداقل 8-4 جلسه با فواصل 2-1 هفته نیاز است تا نتایج درمانی ن ظاهر شود.

از بین بردن کک و مک و لک ها

اغلب افرادی که دارای کک و مک هستند ب دنبال راهی می گردند که بتوانند از دست آنها خلاص شوند. تکنیک میکرودرم  برای رفع کک و مک مناسب است و با برداشتن لایۀ سطحی پوست سبب کمرنگ شدن کک و مک ها می شود.

این روش درمانی بر روی پوست های جوان تر مؤثرتر است، زیرا تجدید و نوسازی سلولی سریع تری دارند. میکرودرم ابریژن روش ملایم تری نسبت به IPL بوده ولی از پیلینگ شیمیایی قوی تر است.این یک روش بی خطرتری است زیرا بدون آسیب به رنگدانۀ پوست سبب کوچک تر و کمرنگ تر شدن کک و مک ها می شود.

درمان مول ها

برخی از مول ها ممکن است پیشرفت کرده و به ضایعات سرطانی تبدیل شوند. میکرودرم ابریژن درمان مؤثری برای برداشتن مول ها و لک های پیش سرطانی و مشکوک می باشد. در موارد نادری که این مول ها و ضایعات به درمان با این روش پاسخ ندهند، می بایست پزشک درمان های دیگری را برای آنها در نظر بگیرد.

پر رنگ شدن و کمرنگ شدن پوست

مشکلات رنگدانه ای پوست مثل لک های قهوه ای یا لک های روشن را می توان با انجام این روش تا حدودی با رنگ اطراف یکنواخت کرد.

حلقه های سیاه دور چشم

سیاهی زیر چشم معمولاً به علت ماندن خون در عروق آن ناحیه ایجاد می شود که هالۀ سیاهی را در دور چشم ایجاد می کند و ناحیۀ چشم را تیره و ناسالم نشان می دهد.

هایفوتراپی برای از بین بردن سیاهی دور چشم

تحریک سیستم لنفاوی به وسیلۀ میکرو در نهایت منجر به کاهش تیرگی دور چشم می شود. همچنین محصولاتی وجود دارند که خون اضافه در این مویرگ ها را جذب کرده و می تواند در کنار میکرودرم به درمان این مشکل کمک کنند.

خطوط ناشی از سیگار کشیدن

خطوط ناشی از سیگار کشیدن، شیارهای عمیق عمودی دور دهان هستند که به خوبی به درمان با میکرودرم ابریژن پاسخ می دهند. این ناحیه برای انجام عمل های جراحی مناسب نیست و تزریق پرکننده ها، و کلاژن نیز دردناک است. بنابراین این روش انتخاب درمانی مناسب تری می باشد.

افتادگی پوست و برجستگی های فک و اطراف دهان

پوست اغلب در اطراف دهان دچار افتادگی می شود و کیسه هایی در پوست یا برجستگی هایی را در اطراف فک ایجاد می کند. از آنجایی که میکرودرم ابریژن تولید کلاژن را تحریک می کند، می تواند تون و قوام پوست را باز گردانده و از ظاهر افتاده شدۀ پوست بکاهد. میزان بهبودی بستگی به افراد و میزان افتادگی اولیۀ آنها دارد.

درمان روزاسه

روزاسه نوعی آکنۀ بزرگسالان است که در آن مویرگ ها گشاد شده اند و به پوست ظاهری برافروخته و صورتی می دهد. مکرودرم ابریژن به خصوص اگر همراه با IPL انجام شود، می تواند در درمان آن مؤثر باشد.

درمان اسکارهای صورت با میکرودرم

معمولاً اسکارهای ایجاد شده در صورت مخصوصاً اگر شدید باشند به سختی درمان می شوند. بیماران جوان تر به درمان سریع تر پاسخ می دهند. معمولاً 8-6 جلسه درمان برای رفع اسکار آکنه توصیه می شود و بهتر است جلسات دوم و پنجم با شدت بالا و در حد درم ابریژن انجام شود.
برخی از بیماران مبتلا بعه اسکار آکنه به بیش از 10 جلسه درمان نیاز دارند.

 

ماندگاری میکرودرم ابریژن

باید به این نکته توجه کرد که روش‌های جوانسازی پوست  دائمی نمی باشند بدلیل اینکه  فرآیند پیری پوست متوقف نمی‌شود ، اما  نتایج بعضی از روش های جوانسازی ممکن است تا چند سال ماندگار باشند

نتایج درمان میکرودرم ابریژن موقتی هستند و معمولاً بین 9 تا 12 ماه دوام دارند. هرچه بیشتر به پوست خود اهمیت دهید و ازش مراقبت کنید، نتایج ماندگارتر خواهند بود. حتما در طول روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا ماندگار این روش را بالاتر ببرد.

درمان میکرودرم ابریژن برای بدن

میکرودرم  برای حل مشکلات پوست بدن کمتر انجام می شود اما تقاضا برای انجام آن رو به رشد است. برای رفع دو مشکل شایع پوست بدن می توان از این روش استفاده کرد. یکی شیارهای کششی پوست (استرچ مارک) و دیگری بافت اسکار کلوئید است. شیارهای کششی پوست اغلب در روی شکم، ران ها و سینه ها به علت افزایش وزن و هم چنین کاهش وزن سریع ایجاد می شوند.

پوست در این نواحی خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و نمی تواند پس از کشش دوباره جمع شود. جدا از نوسان وزن، استرچ مارک ها در دوران بلوغ و حاملگی نیز ایجاد می شوند.

فرق میکرودرم با میکرودرم ابریژن

میکرودرم همان میکرودرم ابریژن می باشد و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند اما بعضی از افراد از اصلاح میکرودرم استفاده میکنند و برخی دیگر از میکرودرم ابریژن.

قیمت میکرودرم ابریژن

هزینه میکرودرم بستگی  به تعداد جلسات ، انتخاب کلینیک زیبایی و … دارد اما این روش معمولا همراه با پاکسازی صورت انجام می شود که نسبت به خدمات دیگر قیمت مناسب تری دارد .

خدمات میکرودرم در کلینیک زیبایی گلدن رویال

خدمات میکرودرم ابریژن در کلینیک زیبایی گلدن رویال با بهترین دستگاه میکرودرم ابریرژن توسط پزشک متخصص و تیم حرفه ای انجام می شود.

میکرودرم ابریژن چیست؟

کلینیک زیبایی گلدن رویال انواع خدمات زیبایی پوست و مو از قبیل میکرودرم ابریژن ، لیزر موهای زائد آقایان و خانمها ، بوتاکس دیسپورت ، لیزر بیکینی ، برداشتن خال و … را همراه با پزشکان مجرب و امکانات روز دنیا ارائه می دهد.

نظرات کاربران
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1399-09-01 23:55

عالی