درباره کرم SPF چه می‌دانید؟

آیا می دانید اس پی اف چیست ؟ یکی از دغدغه‌های همیشگی کسانی که از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنند انتخاب SPF آن است. در این نوشتار به شما می‌گوییم که spf چیست، چه عددی باشد بهتر است و عدد spf اساساً به چه معناست.

یکی از مهم‌ترین محصولات مراقبت از پوست به خصوص با شروع فصل گرما «کرم ضد آفتاب» است. اگر چه استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در تمام فصول سال لازم و اجباری است اما با گرم‌تر و درخشان‌تر شدن اشعه‌های خورشید و آغاز فصل گرما این الزام معمولاً شکل جدی‌تری به خودش می‌گیرد.

استفاده از ضد آفتاب مناسب بعد از انجام درمان های زیبایی پوست مانند بوتاکس و لیزر موهای زائد و … ضروری است.

SPF چیست؟

اصطلاح «SPF» مخفف عبارت «Sun Protection Factor» و به معنای فاکتور محافظت از خورشید (نور خورشید) است. این عدد بیان‌گر قدرت کرم‌های ضد آفتاب برای مقابله با نور خورشید بوده و نیز به عنوان عامل مقایسه از این نظر در محصولات حاوی ضدآفتاب، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر قدر این عدد از نقطه نظر کمیت، بزرگ‌تر باشد، فرآورده قوی‌تر بوده، محافظت بیشتری را فراهم می‌نماید.

درجه SPF (مانند SPF15 یا 20 SPF) نشان‌دهنده این است که مصرف کننده آن قبل از این‌که دچار آفتاب سوختگی بشود، تا چه حد می‌تواند زیر نور آفتاب بماند.

برای مثال شما می‌توانید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید باقی بمانید و احساس سوختگی نکنید. هنگامی که از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید می‌توانید زمان ۱۰ دقیقه را ضرب در میزان SPF کرم کنید و به مقدار زمان به دست آمده زیر آفتاب بمانید.

spf مخفف چیست؟

SPF مخفف شده عبارت Sun Protection FactorSPF است. عدد  قبل از این عبارت نشان دهنده قدرت محصول ضدآفتاب در برابر اشعه خورشید است و عدد بالاتر به معنای قویتر بودن محصول است. به طور کلی، این اعداد نشان می دهد که یک فرد تا چه مدت می تواند قبل از آفتاب سوختگی و قرمز شدن پوست در زیر نور خورشید بماند. در واقع، کرم ضد آفتاب با SPF می تواند در این مدت حسابی برای شما انجام دهد.

کرم sunscreen برای چیست؟

یک ضد آفتاب فوق العاده قدرتمند که از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند و بدون ایجاد احساس چربی پوست را نرم و مرطوب می کند. این کرم با رطوبت رسانی و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست از رادیکال های آزاد محافظت می کند و از آسیب به بافت همبند پوست جلوگیری می کند. این محصول از فیلترهای ضد اشعه موثر برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش که باعث سوزش و قرمزی پوست، لک و لک و تیرگی پوست، تضعیف سیستم ایمنی پوست و سرطان پوست می شود، استفاده می کند. و پیری زودرس از پوست در برابر چین و چروک محافظت می کند.

کرم sunscreen برای چیست؟

اس پی اف ضد آفتاب چند باشه خوبه ؟

اگر SPF کرم شما ۱۵ باشد، شما ۱۵۰ دقیقه یا به عبارتی به مدت ۲ ساعت و نیم می‌توانید در آفتاب بمانید. اگر پس از مدتی مجدداً از کرم استفاده کنید، میزان محافظت آن بیشتر می‌شود اما در مقدار زمان ایمن آن تاثیری ندارد.

به عبارت ساده‌تر اگر روی جعبه یک کرم ضدآفتاب نوشته شده SPF آن ۳۰ است، به این معنا نیست که ۳۰ درصد از پوست شما در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. اگر بخواهید از روی SPF یک کرم ضدآفتاب بدانید چقدر اثر حفاظتی در برابر نور خورشید دارد، فرمول ساده‌ای برای آن وجود دارد.
رابطه میان مقدارSPF و دفع اشعه‌های زیان‌بار خورشید

در نور خورشید دو نوع اشعه ماوراءبنفش (Ultra Violet) یا (UV) وجود دارد که یکی را (UVA) و دیگری را (UVB) می‌نامند. این دو اشعه از نقطه نظر طول موج متفاوت بوده و از ‌ نظر اثر آن‌ها بر روی پوست، UVA را اشعه ”پیرکننده“ پوست می‌نامند چرا که باعث پیری زودرس پوست می‌شود.

اشعه «UVB» قابلیت نفوذ بیشتری در پوست داشته و به همین دلیل بافت پوست را به طور بنیانی تخریب می‌کند که پیری زودرس و ایجاد چین و چروک یکی از اثرات تخریب بافت پوست است. همچنین در نور آفتاب مقدار اشعه UVA بیشتر از UVB است. در این میان فرمول رابطه میان مقدار spf کرم‌های ضد آفتاب و اشعه UBV از قرار زیر است:

  • یک کرم ضد آفتاب با 15 SPF تا 93 درصد اشعه UBV را دفع می‌کند.
  • یک کرم ضد آفتاب با SPF 30 تا 97 درصد اشعه UBV را دفع می‌کند.
  • یک کرم ضد آفتاب با SPF 50 تا 98 درصد اشعه UBV را دفع می‌کند.

همین امر نشان دهنده این واقعیت است که یک کرم ضد آفتاب با 15 SPF فقط 4 درصد کمتر از ضد آفتابی با SPF 30 در دفع اشعه UBV ضعیف‌تر عمل می‌کند.

چرا نباید از کرمهای ضد آفتاب با میزان اس پی اف بالا استفاده کنیم

برخلاف آن‌چه که اکثر افراد تصور می‌کنند استفاده کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا به معنای ایمنی بیشتر پوست در برابر اشعه‌های زیانبار نور خورشید نیست.

کارخانه‌های سازنده کرم‌های ضد آفتاب برای افزایش SPF یک کرم ضدآفتاب، باید درصد چربی آن را بالا ببرند تا مواد شیمیایی زیادی را وارد آن کنند. بنابراین کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا، بیش از حد چرب هستند و می‌توانند عوارضی را ایجاد کنند. توصیه ما این است که اگر به داروخانه می‌روید تا کرم ضدآفتاب بخرید، SPF30 را انتخاب کنید، کرم ضدآفتاب با SPF30 بهترین کرم ضدآفتاب برای استفاده روزانه افراد عادی است.

کرم‌های ضدآفتاب با SPF 50 و ۷۰ و بالاتر، فقط برای کسانی که بیماری پوستی دارند، توسط پزشک تجویز می‌شوند، مانند کسانی که به نور آفتاب حساسند و یا سرطان پوست دارند. چون همان چند درصد اضافه حفاظت از پوست هم برای این بیماران مهم است.

به عبارت دیگر SPF فقط میزان محافظت در برابر اشعه‌های UVB که باعث آفتاب سوختگی می‌شود را نشان می‌دهد و کاربردی در مقابل اشعه‌های UVA که باعث سرطان می‌شود ندارد یا بسیار ضعیف است، اما این باور غلط وجود دارد که محصولات با SPF بالاتر، محافظت بیشتری دارند.

این باور تا به آن‌جا پیش رفته که سازمان غذا و داروی آمریکا، تبلیغ محصولات با SPF بالای 50 را «دروغین و فریب‌دهنده» می‌داند و این نوع تبلیغ را برای شرکت‌ها ممنوع کرده است.

اس پی اف چند خوبه؟

بطور کلی برای افراد عادی بدون هیچ گونه سابقه بیماری پوستی ، ضدآفتاب معتبر و بدون پارابن با اس پی اف 15 تا 30 مناسب می باشد.

اس پی اف چند خوبه؟

تفاوت اس پی اف 30 با 50

در کارخانه های تولید کرم ضد آفتاب ، برای افزايش SPF ، بايد درصد چربی را بالا ببرند تا مواد شيميايی زيادی را وارد آن محصول کنند. بنابراين کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا، خيلی چرب هستند و می توانند عوارضی را ايجاد کنند. پس تفاوت اس پی اف 30 با 50 در درصد چربی آنها می باشد.

اس پی اف مناسب تابستان

هنگام خروج از منزل شما در معرض امواج فرابنفش UV قرار دارید که این امواج باعث سرطان می شود. استفاده از کرم ضد آفتاب با spf بالای ۱۵ در فصل تابستان به صورت روزانه برای دفع و کاهش آسیب ها کاملا ضروری است.

بهترین اس پی اف برای کرم sunscreen چیست ؟

SPF کرم ضد آفتاب نشان نمی‌دهد که یک کرم تا چه میزانی به خوبی از اشعه UVA محافظت می‌کند که آسیب‌ رسان و خطرناک نیز هستند.

متخصصان پوست و مو توصیه می‌کنند از کرم‌های ضد آفتاب با SPF15 یا SPF30 استفاده کنید. توجه داشته باشید که SPF بالاتر، محافظت بیشتری را حاصل نمی‌کند.

چند بار در روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

مدت زمانی که اثر محافظتی ضد آفتاب باقی می‌ماند بر اساس نوع ترکیب ضد آفتاب متفاوت است. اما در بهترین حالت ضد آفتاب‌ها 3 تا 4 ساعت اثر مطلوب‌شان را حفظ می‌کنند و تکرار آن‌ها امری ضروری است.

علاوه بر این بین ساعات 10 صبح تا 2 بعدازظهر تکرار ضد آفتاب ضروری به نظر می‌رسد. در فصل تابستان و در زمان شنا در دریا یا استخر در فواصل زمانی استفاده از فرآورده‌های ضدآفتاب، بهتر است برای چند دقیقه از محصولاتی که برای بعد از تماس مستمر با آفتاب، فرموله شده‌اند و به کرم‌ها و یا لوسیون‌های بعد از آفتاب (After Sun) معروف هستند استفاده کنید تا تنش و فشاری را که پوست در زیر نور آفتاب متحمل شده، کاهش یافته و پوست به حالت اولیه آن یعنی قبل از استفاده مجدد از کرم یا لوسیون ضدآفتاب برگردد.

مواد مخصوص که در محصولات (پس از آفتاب) به کار رفته، باعث برطرف شدن (عطش) پوست شده و جذب بهتر مواد ضداشعه‌های UVA و UVB را به دنبال خواهد داشت.

کلینیک زیبایی گلدن رویال مرکز تخصصی خدمات پوست و مو از قبیل لیزر موهای زائد آقایان و خانمها ، لیزر بیکینی ، درمان عرق با بوتاکس ، تزریق ژل لب ، هایفوتراپی صورت ، پاکسازی صورت ، جوانسازی  پوست، مزوتراپی مو و … می باشد لطفا جهت ویزیت و مشاوره با شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ تماس حاصل نمایید.

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها