لیزر فرکشنال چیست؟

لیزر فرکشنال صورت چیست؟ لیزر فرکشنال به طور چشمگیری بافت پوست را بهبود می بخشد ، جای زخم های آکنه را صاف می کند ، مشکلات رنگدانه ای مانند ملاسما و لکه های قهوه ای را درمان و خطوط ظریف تا متوسط را ، فقط در چند جلسه درمانی و بدون نیاز به دوره استراحت پس از درمان ، از بین می برد و در نهایت به جوانسازی پوست منجر می شود.

همه ما با پوستی نرم و لطیف به دنیا آمده ایم. با این حال ، در گذر سالهای زندگی ، پوست در معرض خطرات بی شماری است. افزایش سن ، وراثت و … باعث افزایش خطوط و چین و چروک به خصوص در اطراف دهان و چشم ها می شود. با نقل قول از سایت غفاری دایت دلایل چروک صورت  می توان به سن ، قرار گرفتن در معرض نور ماورای بنفش ، مصرف دخانیات ، تکرار حالات صورت و … می باشد.

تاکنون ما فقط دو گزینه لیزر برای درمان پیری و پوست آسیب دیده از آفتاب داشته ایم: روش های لیزر ابلیشن یا سایشی و لیزرهای غیر سایشی. لیزرهای ابلیشن نتایج بسیار خوبی بدست می دهند اما دارای عوارض جانبی قابل توجه و دوره بهبودی طولانی مدت هستند. لیزرهای غیر سایشی دوره بهبودی کوتاهی مدتی دارند اما نتایج  چشمگیری (البته نه به اندازه لیزرهای ابلیشن) ارائه می دهند.

لیزر فرکشنال  در دسته لیزر های غیر سایشی قرار دارد و اگر در یک کلینیک زیبایی معتبر و توسط یک متخصص با تجربه انجام شود ، با کمترین زمان لازم برای بهبودی، نتایج شگفت انگیزی را ارائه می دهد.

لیزر فرکشنال

با استفاده از لیزر فرکشنال بازسازی بافتهای کلاژن و الاستین را بصورت عمیق تر تحریک می شود. در این روش در هر جلسه حدود 20٪ – 30٪ سطح پوست شما بازسازی می شود.. این روش می تواند بدون آسیب رساندن به سطح پوست ، کلاژن موجود در پوست را بازسازی کرده و پوستی صاف ، شاداب و جوانتر با حداقل زمان لازم برای بهبودی ایجاد کند. لیزر فرکشنال تمام کارکردهای  دیگر انواع لیزر را بدون هیچ گونه تهاجمی ارائه می دهد. دستگاه لیزری که برای این روش بکار برده می شود با دستگاه لیزر موهای زائد متفاوت است.

کابردهای لیزر فرکشنال

لیزرهای فرکشنال طیف اثر وسیعی دارد بدین معنی که علاوه براینکه این لیزرها درجوانسازی پوست وکاهش چروک های پوست بسیارموثرهستند، در درمان مواردی مثل لکهای مقاوم به درمان ، منافذ باز صورت ،درمان لک صورت ، ترکهای دوران بارداری نیز اثرات فوق العاده ای داشته است.

اگر بخواهیم تیتر وار اصلی ترین کاربردهای لیزر فرکشنال را نام ببریم به موراد زیر باید اشاره کرد:

 • رفع خطوط و چین و چروک های ظریف – مانند خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خظوط بین ابروها
 • رفع زخم های سطحی و پاک کردن اثرات آکنه و سایر زخم ها
 • رنگدانه سازی و به حداقل رساندن لکه های پیری
 • درمان آسیب های ناشی از نور خورشید و کمک به بهبود آسیب های خطرناک پوست
 • درمان اکتینیک کراتوز (AK) که یک بیماری پوستی پیش سرطانی شایع است
 • به حداقل رساندن منافذ باز پوست
 •  اسکار (آکنه، جراحی، سوختگی)
 • قوام و استحکام پوست
 • جوانسازی پوست با لیزر رکشنال

کاربردهای لیزر فرکشنال

اگرچه روشهای دیگری نیز برای جوان سازی صورت نظیر تزریق ژل ، مزوتراپی لک صورت و … نیز استفاده می شود ، اما هر کدام از این روشها در نوع خود کاربرهای خاصی نیز دارند که بهتر است برای انتخاب بهترین گزینه ممکن با متخصص پوست خود مشورت نمایید.

نحوه عملکرد لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال برای تغییر بخشهایی از بافت پوست طراحی شده اند. این روش باعث ایجاد صدمات حرارتی متعدد در میکروسکوپی سطحی زیرین پوست می شود. این آسیب های میکرو باعث تغییر در کلاژن و الاستین می شود که به تدریج ظاهر پوست پیر و آسیب دیده را بهبود می بخشد.

همچنین زمان بهبودی لازم در این روش بسیار اندک است. علاوه بر این ، انرژی لیزر تا عمق بسیار دقیق و کنترل شده ای نفوذ می کند به همین دلیل این روش کاملا ایمن و قابل پیش بینی است  و خطر ایجاد زخم یا مشکلات رنگدانه را کاهش می دهد.

روش انجام لیزر فرکشنال

ابتدا ناحیه تحت درمان پاکسازی می شود و سپس از یک پماد بی حس کننده موضعی استفاده می شود. متخصص پوست از دستگاه لیزر بر روی سطح پوست تمام صورت استفاده می کند  و بر روی مناطق مشکل ساز تمرکز می کند. هنگام انجام کار، حداقل ناراحتی و درد وجود دارد.

با این حال ، پس از اتمام این روش ، صورت شما احساس گرما می کند مانند اینکه شما دچار “آفتاب سوختگی خفیف” شده اید و ممکن است تورم خفیفی داشته باشید. هر جلسه به طور معمول حدود 20-25 دقیقه طول می کشد.

تعداد جلسات لازم برای لیزر فرکشنال

بعد از اولین جلسه انجام لیزر فرکشنال تأثیر خوبی خواهید دید. با این حال ، به نظر می رسد که بیشتر نتایج پس از انجام 3 تا 6 بار جلسه با فاصله هر 3-4 هفته از یکدیگر ، به طرز چشمگیری قابل مشاهده هستند. لیزر فرکشنال به بازسازی تدریجی تولید کلاژن در زیر سطح پوست  می پردازد. بهبودهای ظاهری پوست شما تا شش ماه یا بیشتر ادامه خواهد داشت.

تعداد جلسات لیزر فرکشنال

تعداد جلسات انجام لیزر فرکشنال بنا به تشخیص می تئاند متفاوت باشد. توصیه می شود پس از اتمام تعداد جلسات برای حفظ نتایج به وجود آمده  به صورت فصلی تکرار نمایید.

آیا لیزر فرکشنال درد دارد؟

پاسخ به این پرسش به میزان تحمل افراد بستگی دارد .برای افرادی که آستانه تحمل درد بالائی دارند انجام لیزر بدون بیحسی امکان پذیر است. در غیر اینصورت پزشکتان از بی حسی موضعی در ناحیه تحت درمان استفاده می کند.

مزایای لیزر فرکشنال

 • عوارض کمتر در مقایسه با روشهای قبلی
 • هزینه لیزر فرکشنا مناسب می باشد
 • بهبود واضح قوام و ترکیب پوست در یک جلسه
 • حداقل زمان بهبودی به صورتیکه فرد می تواند فعالیت معمولی خود را ظرف 3 روز ادامه دهد.
 • کاربرد آسان

نکات مهم قبل از انجام لیزر فرکشنال

قبل از شروع لیزر درمانی و در فواصل دوره های درمان بیمار موظف است از داروهای خاصی که پزشک تجویز می کند، استفاده کند تا پوست او برای انجام لیزر درمانی آماده باشد.

لیزر درمانی برای افراد باردار، کسانی که حساسیت زیادی به نور دارند و همچنین در صورت وجود بدخیمی و عفونت پوست به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اما سایر افراد بالای 20 سال می توانند زیر نظر پزشک در صورت نیاز از درمان لیزر فرکشنال استفاده کنند.

قبل از لیزر درمانی بیمار باید پزشک را از وضعیت بیماری و جسمانی خود بطور کامل آگاه کند و 2 هفته قبل از لیزر درمانی از مصرف کرمها و داروهایی که باعث التهاب پوست و نیز برنزه شدن می شود ، خودداری کند.

از جمله نکات حائز اهمیت بعد از لیزر درمانی عدم مواجهه با نور مستقیم خورشید در زمانی است که پوست ملتهب است در این دوره بیمار باید از کرمهای ضد آفتاب مناسب با spf حداقل 30 استفاده کند.

لیزر ترکیبی چیست؟

لیزر ترکیبی همان لیزر توسط دستگاه فرکشنال می باشد. که موجب بازسازی پوست مرده می شود.

هزینه لیزر فرکشنال

نمی توان قیمت مشخصی برای لیزر فرکشنال گفت چرا که هزینه لیزر فرکشنال به فاکتورهای زیادی از جمله منطقه کلینیک زیبایی، تعداد جلسات ، تعداد نواحی مورد نیاز و… بستگی دارد.

کلینیک زیبایی گلدن رویال یک مرکز تخصصی برای ارائه خدمات زیبایی پوست و مو از قبیل لیزر موهای زائد آقایان و خانم ها ، بوتاکس ، لیزر بیکینی ، پاکسازی پوست ، … می شود.  لطفا جهت ویزیت و مشاوره رایگان با شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ تماس حاصل نمایید.

نظرات کاربران
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
zahra
zahra
1401-07-14 09:54

سلام وقتتون بخیر آیا لیزرفرکشنال پوست باعث از بین بردن سوختگی بعد از لیزر موهای زاِئد هم میشه؟