کمبود کدام ویتامین باعث لک صورت می شود

ویتامین ها نقش های بسیاری در بدن ما دارند که شاید ما تا به امروز به آن ها توجهی نکرده باشیم. ولی جالب است که بدانید یکی از دلایل ایجاد لک صورت کمبود یک سری از ویتامین ها در بدن می باشد. ایجاد این لک ها بر روی صورت برای هرکس میتواند  آزاردهنده باشد. چون پوست صورت نقش بسیار زیادی را در زیبایی فرد دارد. در ادامه بررسی میکنیم که کمبود کدام ویتامین باعث لک صورت می شود، با ما همراه باشید.

علت های مختلف ایجاد لک صورت چیست؟

در همه ی افراد رنگدانه های پوستی به صورت مساوی و برابر در کل بدن توزیع شده است و به همین خاطر رنگ پوست یکدست و صاف می باشد. در برخی موارد ممکن است عواملی موجب ایجاد اختلال در تعادل رنگ پوست شود، در ادامه به بررسی چند عاملی که موجب بروز لک های صورت می شوند، و راه های درمان لک صورت می پردازیم:

  • مراقبت نادرست از پوست
  • رژیم غذایی نامناسب
  • عوامل ژنتیکی
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • لک های ناشی از سوء تغذیه و کمبود ویتامین

شایع ترین علت ایجاد لک صورت، لکه های ناشی از کمبود ویتامین ها و سوء تغذیه می باشد. این لک هایی که بر روی پوست ایجاد می شوند، بیشتر از کمبود برخی از ویتامین ها نشاط می گیرند. با مصرف منظم ویتامین ها امکان رفع شدن این لک ها وجود دارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

علت های مختلف ایجاد لک صورت چیست؟

به راستی کمبود کدام ویتامین باعث به وجود آمدن لک صورت می شود؟

لک های صورت ممکن است به دلیل کمبود برخی از ویتامین ها در بدن، به وجود بیایند. کمبود ویتامین هایی که موجب ایجاد لک صورت می شوند، ویتامین ب 12، ویتامین C، ویتامین A، ویتامین E می باشد.

⦁ کمبود ویتامین ب 12:

کمبود ویتامین ب 12 موجب بروز لکه لکه های متعدد و آکنه هایی بر روی پوست می شوند، البته این لک ها بیشتر در پوست های تیره تر ظاهر می شوند. با مصرف منظم این ویتامین امکان درمان و از بین رفتن لک های پوستی وجود دارد.

⦁ کمبود ویتامین C:

مصرف ویتامین C می تواند مانع از تولید ملانین در پوست شود و این موضوع می تواند تاثیر بسیار زیادی را در محو شدن لکه های تیره صورت داشته باشد. به همین خاطر برای جلوگیری از بروز لک توصیه می شود که از ویتامین C به صورت خوراکی و یا موضعی استفاده کنید.

کمبود ویتامین سی باعث لک صورت می شود

⦁ کمبود ویتامین A:

کمبود ویتامین آ در بدن موجب بروز لک ها به صورت گسترده می شود. همین طور این لک ها ممکن است به صورت برجستگی هایی مانند پوست مرغی بر روی پوست ظاهر شوند.
⦁ کمبود اسید فولیک: کمبود اسید فولیک در بدن موجب بروز برخی لک ها بر روی پوست می شوند. برای از بین بردن و درمان این لکه های پوستی نیاز به مصرف منظم اسید فولیک می باشد.

⦁ کمبود ویتامین E:

با استفاده از ویتامین ایی می توان به محو شدن لکه های پوستی کمک کرد.

کمبود ویتامین ب 12 و E چه تاثیری در به وجود آمدن لک صورت دارند؟

داشتن پوستی سالم، شفاف و یکدست برای تمامی افراد اعم از زن و مرد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در برخی موارد به دلیل کمبود برخی از ویتامین ها مانند ویتامین ب 12، امکان بروز لک هایی قهوه ای رنگ بر روی پوست صورت وجود دارد.

کمبود ویتامین ب 12 ارتباط مستقیمی با کم خونی دارد. این ویتامین به ساخت گلبول های قرمز کمک می کند. با مصرف ویتامین ب 12 لک ها و تیرگی های پوستی کاهش پیدا می کنند. و پوست به مرور زمان شادابی و درخشش خود را می تواند به دست آورد.

ویتامین E مانند ویتامین C یک آنتی اکسیدان می باشد و موجب محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید می شود.

تابش مستقیم نور آفتاب به پوست موجب ایجاد لکه های پوستی می شود. به همین دلیل استفاده از این ویتامین می تواند موجب ایجاد یک سد دفاعی بر روی پوست در مقابل اشعه های مضر نور خورشید شود.

همین طور ویتامین E خشکی پوست را بهبود می بخشد و رادیکال های آزاد را خنثی می کند.

تاثیر شگفت آور ویتامین سی برای رفع لک

تاثیر شگفت آور ویتامین سی برای رفع لک!

ویتامین سی یکی از ویتامین های ضروری برای رفع لک می باشد. تاثیر این ویتامین به اندازه ای زیاد است که در اکثر فرمولاسیون های انواع کرم ها از آن استفاده می شود. ویتامین سی با از بین بردن رادیکال های آزاد، لکه های روی پوست را به کل محو می کند.

طبق نتایج به دست آمده از پژوهش های انجام شده، مصرف 6 ماه ویتامین سی باعث بهبود خطوط ریز صورت و تغییر رنگ پوست می شود. ویتامین سی مانع تولید ملانین می شود و این امر می تواند نقش به سزایی را در محو شدن لکه های تیره ی صورت داشته باشد.

همچنین بخوانید: هایفوتراپی بهتر است یا مزوتراپی

منابع غذایی دارای ویتامین های لازم برای جلوگیری از ایجاد لک صورت کدام اند؟

منابع غذایی که دارای ویتامین های مورد نیاز برای جلوگیری از ایجاد لک صورت وجود دارند، به شرح زیر هستند:

⦁ ویتامین C:

برای تامین ویتامین C مورد نیاز بدن خود می توانید با مصرف انواع میوه ها مانند پرتقال، کیوی، نارنگی، گریپ فروت و … اقدام نمایید. از جمله منابع حیوانی این ویتامین هم می توان به جگر اشاره کرد. جگر گوسفندی سرشار از ویتامین C می باشد.

⦁ ویتامین ب 12:

از آن جایی که بدن انسان به صورت طبیعی نمی تواند ویتامین B12 مورد نیاز بدن را تولید کند، برای تامین آن می توان از طریق مصرف سبزیجات و حبوبات به اقدام کرد. همین طور با مصرف محصولات لبنی مانند شیر، ماست، پنیر و تخم مرغ و محصولات حیوانی مانند گوشت و ماهی و مرغ و … می توان این ویتامین را در بدن تامین کرد.

ویتامین E برای درمان لک

⦁ ویتامین E:

برای دریافت ویتامین ای می توان مواد غذایی حاوی آن را در رژیم غذایی خود جای دهید. از جمله منابع غذایی غنی از این ویتامین می توان به بادام، تخم آفتابگردان، اسفناج، زردآلوی خشک، فندق، کیوی، آووکادو، جوانه ی گندم و … اشاره کرد.

⦁ ویتامین A:

ویتامین آ اگر از طریق گوشت قرمز، ماهی، مرغ و لبنیات وارد بدن شوند، به صورت مستقیم جذب بدن می شوند. ولی اگر این ویتامین از طریق مصرف برخی از میوه ها و سبزیجات وارد بدن شوند، برای جذب شدن بدن آن ها را طی فرایندی پردازش می کند.

استفاده از کرم های دارای ویتامین E و C برای جلوگیری از ایجاد لک

همان گونه که در مطالب بالاتر به این موضوع اشاره کردیم، ویتامین C با از بین بردن رادیکال های آزاد، لکه های پوست را محو می کند، به همین خاطر استفاده از کرم هایی که دارای این ویتامین هستند، قطعا موجب جلوگیری از ایجاد لک خواهند شد. کرم هایی که حاوی ویتامین C هستند را صبح ها بر روی پوست خود بمالید تا از پوست شما در مقابل انواع رادیکال های آزاد ناشی از اشعه های مضر نور خورشید، محافظت نماید.

یکی دیگر از مهم ترین ویتامین های مورد نیاز برای رطوبت رسانی پوست و خنثی کننده ی رادیکال های آزاد، ویتامین ای می باشد. مصرف کرم هایی که حاوی این ویتامین هستند، می تواند موجب جلوگیری از ایجاد لک شود.

البته ترکیب این دو ویتامین می تواند اثر بخشی آن را بیشتر کند، به همین خاطر در اکثر کرم ها از ویتامین های C و ای استفاده می شود. چون ویتامین ای با ایجاد سد دفاعی موجب می شود که هیچ گونه اشعه ی مضر ماورای بنفش به پوست نفوذ پیدا نکند.

101 1

سریع ترین درمان لک صورت ناشی از کمبود ویتامین

سریع ترین روش درمانی برای از بین بردن و درمان لک صورت در مقایسه با مصرف انواع داروهای خوراکی، مزوتراپی صورت می باشد.

روش مزوتراپی صورت برای درمان لک صورت به این صورت می باشد که در چند جلسه به وسیله ی متخصص پوست، لک های پوستی شما کاملا از بین می روند. در این روش با تزریق ویتامین ها و برخی مواد معدنی به داخل پوست، تمامی لک های پوستی در چند جلسه محو می شوند.

چون تزریق به صورت مستقیم بر روی نواحی از پوست می باشد که دارای لک هستند، همین امر پروسه ی درمان را تسریع می بخشد. در این روش از درمان لک های پوست علاوه بر این که لک های پوستی از بین می روند، ناهمواری های پوستی هم اصلاح می شود.

خذمات مزوتراپی لک صورت در کلینیک گلدن رویال

جمع بندی:

تا به این جای مطالب به بررسی این موضوع که کمبود کدام ویتامین باعث لک صورت می شود، پرداختیم. اگر پوست شما دارای لک است و می خواهید پوستی صاف و یکدست و بدون لکی داشته باشید، می توانید با مراجعه به کلینیک گلدن رویال، اقدام به انجام خدمات مزوتراپی برای درمان لک صورت نمایید.

کلینیک گلدن رویال به همراه پزشکان متخصص و کادری مجرب، آماده ی ارائه ی انواع خدمات زیبایی برای مراجعه کننده های خود می باشند. مزوتراپی در مقایسه با دیگر روش های درمان، بیشترین اثر بخشی و کمترین عوارض را دارد. این روش علاوه بر تاثیر روی لک های پوستی صورت شما، از مزایای بسیار زیادی برای زیبایی پوست شما برخوردار است.

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها