مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی یکی از روش‌های درمانی می باشد که کاربردهای گونگونی دارد. یکی از پرکاربردترین روش درمانی مزوتراپی آبرسانی به پوست، از بین بردن چین و چروک‌، و درمان ریزش مو می باشد.

در ادامه همراه ما باشید که به تمام سوال های شما اعم از مزوتراپی چیست، انواع مزوتراپی ، کاربرد آن و مواد مورد استفاده در مزوتراپی به طور کامل پاسخ داده شود.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی یک روش درمانی است که معمولا به درمان لایه میانی پوست می پردازد و حوزه کاربرد آن گسترده است و از جوانسازی پوست تا لاغری موضعی و حتی توقف ریزش مو را در بر می گیرد. مزوتراپی با حداقل تهاجم و بدون نیاز به جراحی یا بیهوشی، با استفاده از سوزن های بسیار ریز و تزریق میکرو، مواد مورد نیاز پوست را به آن تزریق می کند و باعث دستیابی به نتیجه مطلوب در کمترین زمان و با کمترین درد می شود.

مزوتراپی چیست

سوزن های به کار رفته در این روش بسیار ریز هستد و حدودا در عمق دو تا چهار میلیمتری پوست نفوذ پیدا می کنند. در ابتدا شاید با شنیدن این مسئله که این روش با سوزن و به روش تزریق انجام می شود در شما ترس یا نگرانی ایجاد کند اما باید گفت این روش درد یا خون ریزی ندارد و سوزن ها بسیار ریز هستند و عمق تزریق به قدری نیست که باعث ناراحتی شما شود.

حتی این روش در مقایسه با سایر روش های مشابه مثل جراحی ، ساکشن و … دارای دوره نقاهت نیست. در ادامه مطلب به موادی که در مزوتراپی استفاده می شود و کاربرد های آن خواهیم پرداخت.

کاربردهای مزوتراپی

با علم بر این که مزوتراپی چیست، حال زمان آن رسیده تا با کاربرد های آن آشنا شوید. همانطور که گفته شد، مزوتراپی در زمینه های گوناگونی کاربرد دارد.

امروزه از این روش بیشتر در زمینه های زیبایی استفاده می شود. همچنین مزوتراپی در کنترل و یا کاهش زیرش مو نیز اثر گذار است. به طور کلی کاربرد های مزوتراپی به شرح زیر می باشد:

 • جوانسازی (از بین بردن چین و چروک) و لیفت گردن و پوست صورت
 • مزوتراپی ضد لک و ملاسما
 • مزوتراپی چشم برای بر طرف ساختن پف و تیرگی دور چشم
 • از بین بردن افتادگی پلک
 • از بین بردن استریا (ترک های به وجود آمده روی پوست در اثر حاملگی، رشد و …)
 • درمان سلولیت
 • از بین بردن چاقی موضعی صورت و بدن
 • مزوتراپی برای رفع غبغب
 • مزوتراپی مو برای درمان ریزش و تقویت مو

مواد مورد استفاده در مزوتراپی

نکته حائز اهمیت دیگر راجع به مواد به کار رفته در این روش است. مواد مورد استفاده در مزوتراپی شامل عصاره های گیاهی، ویتامین ها (ویتامین ث، ب5، آ و …)، مواد معدنی و مغذی، آمینو اسیدها، برخی از دارو ها (مانند بی حسی موضعی، داروهای هورمونی و …) می باشد که به طور کلی به این مواد کوکتل می گویند.

نکته قابل توجه این است که در هر تزریق از همه این مواد استفاده نمی شود بلکه متناسب با مورد مصرف ، ترکیبی از چند ماده تزریق می شود. به عنوان مثال برای روشن سازی پوست ترکیبی از ویتامین ث و مواد مغذی و مواد مناسب آبرسانی پوست استفاده می شود یا برای تقویت مو می توان از ترکیبات محرک و تقویت کننده گردش خون و فولیکول بهره برد.

مزوتراپی در از بین بردن سلولیت و چربی موضعی بسیار کارآمد است.

انواع مزوتراپی پوست و مو

ما در این بخش به انواع کاربردهای مزوتراپی اشاره کرده ایم:

1- مزوتراپی مو

مزوتراپی مو روی گردش خون بافت ها، غذا رسانی و تقویت فولیکول مو اثر می گذارد و باعث جلوگیری از تحلیل رفتن فولیکول ها می شود همچنین روی غدد چربی نیز اثر گذار است و باعث تنظیم ترشح آن می شوند که در نتیجه باعث بهبود رشد مو و همچنین جلوگیری از ریزش مو می شود.

از این روش به عنوان درمان مکمل در کنار روش کاشت مو نیز می توان استفاده کرد. زمان انجام مزوتراپی بسته به شرایط فرد فرق می کند و هم می تواند قبل از کاشت مو باشد و هم می تواند بعد از آن باشد.در مزوتراپی مو، محلولی که تزریق می‌شود، به صورت موضعی عمل می‌کند. به همین دلیل است که عوارض مزوتراپی مو نسبت به سایر روش‌ها بسیار کم‌تر و خطرات محدودتری دارد. برای انجام آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نمونه کار مزوتراپی مو

2- مزوتراپی پوست برای صورت

به وجود آمدن چین و چروک، افتادگی پوست، شاداب نبودن و یا تیرگی آن دلایلی است که ممکن است شما را به سمت مزوتراپی پوست سوق دهد. با ظاهر شدن چین و چروک، ابتدا استفاده از کرم و سایر موارد مراقبتی توصیه می شود اما گاهی افتادگی و چروک ایجاد شده برای درمان نیاز به روش های تهاجمی تر و قوی تری دارند که مزوتراپی یکی از بهترین روش هاست.

قرار گرفتن در معرض اشعه های موجود در نور خورشید، زایمان و … نیز ممکن است باعث ظاهر شدن لکه هایی روی پوست شود که از بین بردن آن با دارو و کرم های مختلف بسیار زمان بر است در حالی که با چند جلسه مزوتراپی می توانید به نتیجه دلخواه برسید.

همچنین این روش باعث سفت شدن و لیفت صورت می شود و شما را بی نیاز از صرف هزینه و وقت زیاد یا رفتن به سراغ عمل های جراحی می کند.
برای از بین بردن غبغب نیز این روش بسیار خوب عمل می کند. برای از بین بردن غبغب با عمل جراحی علاوه بر نیاز به بیهوشی و تحمل درد بعد از عمل، دوره نقاهت نیز وجود دارد که نیازمند مراقبت ویژه است. اما در روش از بین بردن غبغب با استفاده از مزوتراپی بدون درد و خون ریزی و بدون نیاز به بیهوشی به راحتی می توان غبغب را از بین برد.

3- مزوتراپی دور چشم

در ایجاد تیرگی دور چشم عوامل مختلفی از جمله وراثت و عوامل محیطی شامل بی خوابی و خستگی، مشکل در گردش خون و … دخیل اند که به هر دلیلی که باشد باعث تحت تاثیر قرار گرفتن زیبایی چهره شما می شود.

در روش مزوتراپی چشم ، با تزریق دوز مناسب مواد مغذی و مناسب ناحیه زیر چشم، با افزایش گردش خون و تقویت پوست این ناحیه باعث از بین رفتن تیرگی زیر چشم می شود. همچنین این روش به خوبی پف و چین و چروک دور چشم را از بین می برد و باعث زیبایی دو چندان چشمانتان خواهد شد.

مزوتراپی چشم

4- مزوتراپی لاغری

گاهی در نواحی مختلفی از بدن مانند ران، بازو، شکم ، پهلو و … چربی جمع شده باعث ایجاد چاقی می شود که با رژیم غذایی و ورزش به سختی از بین می روند.

همچنین با از بین رفتن این چربی ها پوست این ناحیه شل و افتاده می شود که ظاهری نازیبا به بدن می دهد. در روش مزوتراپی لاغری علاوه بر از بین رفتن چاقی موضعی بدن، پوست نیز سفت میشود و در انتهای مسیر با یک پوست شل مواجه نخواهید شد.

مزوتراپی لاغری

در این روش با کمک موادی که تزریق می شود سوخت و ساز و گردش خون در ناحیه مورد نظر افزایش می یابد و باعث از بین رفتن چربی ها می شود. در نظر داشته باشید که این روش در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب تاثیر دو چندانی خواهد داشت. از این روش برای صورت نیز می توان استفاده کرد. توجه داشته باشید چنانچه از این روش برای صورت خود استفاده می کنید و قبلا تزریق ژل انجام داده اید، حتما به پزشک معالج اطلاع دهید.

5- مزوتراپی غبغب

در این روش داروهای ذوب چربی مستقیماً به محل مورد نظر تزریق می شوند و به دنبال آن چربی های اکسیده شده و در نهایت حذف می شوند.

 

این روش کاملا غیر تهاجمی است و بلافاصله پس از درمان می توانید نتایج را مشاهده کنید. بعد از چند روز غبغب به طور کامل از از بین می رود و می توانید از زیبایی صورت خود لذت ببرید.

فواید مزوتراپی

 • غلظت بالایی از ویتامین ها را دریافت می کنید
 • جایگزینی مناسب برای جراحی های گران قیمت
 • نیازهای مختلف پوست را برآورده می کند.
 • روشن شدن و شفافیت پوست .
 • به حفظ رطوبت و آبرسانی به پوست کمک می کند.

عوارض مزوتراپی

این روش اگر توسط متخصص و در محیطی حرفه ای و کاملا بهداشتی صورت گیرد درد چندانی به همراه ندارد اما برای جلوگیری از سوزش احتمالی می توان از بی حسی های موضعی استفاده کرد یا نیم ساعت قبل از آن با مشورت پزشک مقداری یخ روی محل مورد نظر قرار داد.

همچنین باید افزود مزوتراپی تا به امروز عوارضی را به ثبت نرسانده مگر وجود برخی از آلرژی ها به مواد و یا برخی از عفونت ها که ناشی از خطای انسانی بوده است، اما بعد از تزریق ممکن است کبودی و خراش های کوچک و یا التهاب پوست در مناطقی که تزریق صورت گرفته ایجاد شود که در زمان کوتاهی از بین می رود و آزار دهنده نیست.

باید افزود این روش در دراز مدت نیز عوارضی به همراه ندارد و حتی دوره ریکاوری (نقاهت) نیز ندارد و به راحتی می توانید به انجام امور روزمره خود بپردازید.

تعداد جلسات مزوتراپی

بسته به نوع مزوتراپی و پاسخ دهی پوست دوره درمان متفاوت است و اثر بخشی آن در جلسه اول نیز متغیر است و توصیه می شود هفته ای یک بار و به مدت زمان تجویز شده توسط متخصص این کار را انجام دهید. البته با گذشت زمان فواصل بین جلسات بیشتر می شود.

قیمت مزوتراپی

اول از همه باید اشاره کرد که هزینه مزوتراپی بسته به میزان مواد به کار رفته و ناحیه تحت درمان متغیر است و بطور متوسط هزینه هر جلسه از 200 یا 300 تومان به بالا است و با توجه به نتیجه و مدت زمان دریافت نتایج مد نظر، هزینه معقولی به شمار می آید.

افرادی که نباید سراغ مزوتراپی بروند

هر چند مزوتراپی یک روش بی خطر و مناسب است اما برای برخی از افراد توصیه نمی شود چرا که ممکن است باعث واکنش منفی بدنشان شود این افراد شامل:

 • کسانی که بیماری های حاد و مزمن پوستی دارند
 • زنان باردار
 • افرادی که مبتلا به سرطان هستند و باید دارو‌های شیمیایی استفاده کنند.
 • افرادی که در اثر بیماری های خاص سطح ایمنی پایینی دارند (مانند افراد دیابتی)
 • بیماران قلبی
 • افرادی که سابقه آلرژی به داروهای خاصی را داشتند (با پزشک متخصص در میان بگذارید)

بطور کلی اگر درگیر بیماری خاصی هستید حتما قبل از انجام این روش با پزشک خود مشورت کنید.

اکنون می دانید که مزوتراپی چیست و از موارد استفاده آن نیز مطلع هستید. در نهایت باید این طور نتیجه گرفت که این روش به نسبت سایر روش ها مقرون به صرفه تر است و عوارض و درد ندارد و یک روش خوب و ایمن برای درمان و زیباتر شدن است.

خدمات مزوتراپی در کلینیک زیبایی گلدن رویال

خدمات مزوتراپی پوست برای صورت ، مزوتراپی مو ، مزوتراپی چشم و… در کلینیک زیبایی گلدن رویال توسط پزشک متخصص و تیم حرفه ای انجام می شود.

کلینیک زیبایی گلدن رویال علاوه بر مزوتراپی ارائه دهنده انواع خدمات زیبایی پوست و مو شامل انواع مزوتراپی مو و صورت ، لیزر موهای زائد ، لیزر بیکینی ، آبرسانی پوست صورت ، جوانسازی پوست ، لیزر موهای زائد آقایان ،پی آر پی مو ،  پاکسازی پوست ، تزریق ژل لب و … می باشد. لطفا جهت ویزیت و مشاوره از طریق شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ با ما در ارتباط باشید.

نظرات کاربران
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زلیخا
زلیخا
1400-08-15 11:09

سلام. اگر مزوتراپی انجام بدیم ممکنه عوارض مزوتراپی برامون پیش بیاد؟

arjangi
arjangi
1400-07-13 12:03

سلام. وقت بخیر. قيمت مزوتراپي صورت چقدره؟