درمان ضایعات عروقی

ضایعات عروقی رگهای خونی هستند که در روی پوست قابل مشاهده هستند و تقریباً می توانند در هر قسمت از بدن ظاهر شوند ، اما معمولا در صورت یا پاها شایع هستند. تقریبا 50٪ از زنان 18 سال به بالا درگیر ضایعات عروقی هستند.

درمان ضایعات عروقی

ضایعات عروقی ظاهر متنوعی دارند و اکثر این ضایعات پوستی و مادرزادی هستند. با این حال ، برخی از آنها نیز ممکن است اکتسابی و بدخیم باشند و در نتیجه پیری ، صدمات نور خورشید ، بارداری و … بوجود آیند. رگ های عنکبوتی ، تلانژکتازی ها و قرمزی پوست از انواع ضایعات عروقی می باشند. ضایعات عروقی هنگامی اتفاق می افتند که رگ های خونی سطح پوست آسیب ببینند یا گشاد شوند.

درمان ضایعات عروقی

به همین دلیل و نیز به دلیل نازک تر شدن بافت پیوندی ، قابل مشاهده می شوند. قبل از ظهور جراحی لیزر ، هیچ درمان قابل قبولی برای از بین بردن ضایعات عروقی وجود نداشت و کمک به این بیماران امکان پذیر نبود. در حال حاضر ، در اکثر موارد ، تنها روش موثر برای از بین بردن ضایعات عروقی یا قرمزی پوست ، لیزر درمانی است.

 

 

 

انواع ضایعات عروقی

به‌طور کلی ضایعات عروقی پوستی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1 – ضایعات عروقی مادرزادی

اين ضايعات بصورت مادرزادی و معمولا روی سر و گردن ایجاد می شوند و شامل همانژیوم مادرزادی، خال ها و لکه های شرابی و ساختارهای غیرطبیعی وریدی می‌باشند. لک های شرابی در واقع یک نوع ساختار غیر طبیعی عروقی می باشد که ابتدا به رنگ صورتی و قرمز روشن تغییررنگ مي‌دهند (معمولا در صورت) و با گذشت زمان به‌تدریج تیره‌تر و برجسته‌تر مي‌شوند و به رنگ ارغوانی تیره در می‌آیند.

لیزر pdl درمان ارجح و انتخابی این ضایعه است كه عوارض كم و اثرات بالینی بسیار رضایت بخشي دارد و در جلسات درمانی متعدد با فواصل شش هفته انجام مي‌گيرد. معمولا بهبودی حدود ۸۰ درصد پس از ۸-۱۰ جلسه لیزر درمانی در مورد خال لکه شرابی حاصل مي‌شود.

2 – ضایعات عروقی اکتسابی

بیشتر شامل تلانژکتازییا یا رگهای خونی گشاد شده ، خالهای عروقی و ضایعات وریدی که در هر سنی در اثر صدمات ناشی از نور آفتاب یا تغییرات هورمونی ، بارداری ، … و یا حتی بصورت خودبخود نیز می توانند ايجاد شوند.

درمان ضایعات عروقی با لیزر

توانایی هدف قرار دادن رگهای خونی ، انواع مختلف ضایعات عروقی و رنگی و نیز مناطق رنگدانه ای غیرطبیعی تنها با کشف و استفاده از لیزرها و سایر تجهیزات مبتنی بر اشعه و توانایی آنها در ایجاد تغییرات تقریباً جادویی در پوست ، به واقعیت تبدیل شد.

درمان ضایعات عروقی با لیزر

هنگام درمان ضایعات عروقی با لیزر ، پرتوی نور به داخل پوست می رود و توسط هموگلوبین خون جذب می شود. این بدان معنی است که رگهای خونی به طور قابل توجهی گرم می شود. این امر منجر به التهاب دیواره داخلی عروق می شود و در نتیجه پیوند عروق ایجاد می شود. نتیجه آن انسداد رگ است که بسته به اندازه رگ مدتی طول می کشد (برای رگهای بزرگتر زمان بیشتری لازم است).

هر پرتو لیزر دارای یک رنگ خاص (طول موج) است. برای رگهای کوچک حفره ای ، که به طور معمول قرمز و سطحی هستند ، باریکه لیزر زرد مناسب است ، زیرا به راحتی توسط خون جذب می شود. از طرف دیگر ، جذب آب بسیار کم است. از آنجا که پوست طبیعی عمدتا از آب تشکیل شده است ، پوست بدون خون تقریباً سرد باقی می ماند و بنابراین حداقل خطر آسیب رساندن به پوست اطراف رگ وجود دارد. برای عروق بزرگتر و عمیق تر (مایل به آبی) ، پرتوی لیزر مادون قرمز موثرتر است زیرا این نور به قسمتهای عمیق نفوذ می کند.

از انواع دستگاههای لیزر می توان استفاده کرد ، اگرچه اثربخشی و عوارض جانبی هر کدام از آنها برای افراد مختلف ، متفاوت است. مزیت لیزر توانایی هدف قرار دادن رگ خونی بدن آسیب رساندن به بافت اطراف آن است.

لیزرهایی که برای درمان ضایعات عروقی مورد استفاده قرار می گیرند قادر به درمان انواع ضایعات مادرزادی ، عروق گشاد شده حاصل  از صدمات نور خورشید یا شرایط پزشکی مانند روزاسه ، بینی قرمز ، گونه های قرمز ، رشد عروقی مانند همانژیوم و برخی از زخم ها هستند.

ضایعات ممکن است به طور کامل ناپدید شوند یا به چند جلسه درمان نیاز داشته باشند و به ندرت تغییرات بافتی ، رنگی یا زخمی رخ می دهد.

ویژگی های منحصر به فرد نور لیزر باعث می شود که تنها رگهای خونی مورد نظر در داخل پوست آسیب ببینند و از بین بروند و بافت های اطراف آن تحت تاثیر قرار نمی گیرند.

تغییراتی که پس از درمان ضایعات عروقی با لیزر اتفاق می افتد به فناوری استفاده شده بستگی دارد. در صورت دردناک بودن درمان ، گاهی اوقات 30 تا 90 دقیقه قبل از شروع درمان کرم بی حس کننده استفاده می شود. قبل از درمان ، بیمار روی تخت معاینه دراز می کشد و ناحیه مورد نظر تمیز می شود. هنگامی که ناحیه تحت درمان توسط بیمار شناسایی و تأیید شد ، محافظت از چشم توسط هر شخص در اتاق انجام می شود.

از محافظ چشم ممکن است برای بیماران استفاده در مرحله بعدی ، پزشک دستگاه را با تنظیمات مناسب برنامه ریزی كرده و شروع به درمان می کند. احساس درد حین درمان بسیار مختصر است. طول جلسه درمان به بزرگی ناحیه مورد درمان و دستگاه مورد استفاده بستگی دارد ، اما یک جلسه تقریباً نیم الی یک ساعت طول می کشد.

کلینیک زیبایی گلدن رویال با بهره گیری از دستگاه اسکلپیون مدیو استار ، درمان انوع ضایعات عروقی را ارائه می دهد.  این دستگاه دارای یک هندپیس مخصوص است که مخصوص درمان ضایعات عروقی طراحی شده است. برای ویزیت و مشاوره رایگان با شماره های ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲ تماس بگیرید.

دیگر کاربرد این دستگاه ، لیزر موهای زائد می باشد.

ضایعات پوستی عروقی مختلفی که با لیزر درمانی قابل درمان هستند عبارتند از:

 • انواع مختلف روزاسه و قرمزی پوست
 • رگهای مویرگی گشاد (تلانژکتازی) ، رگهای عنکبوتی منفرد یا چندتایی
 • شبکه های عروقی صورت و پا (واریس) و وریدها
 • همانژیوم های مختلف ، آنژیوم
 • لکه های مادرزادی
 • کبودی

ضایعات رنگی پوست که می تواند با لیزر  برداشته شود عبارتند از:

 • رنگدانه های رنگ قرمز یا قهوه ای مناطق مختلف: صورت ، گردن ، بازوها ، قفسه سینه ؛
 • کک و مک؛ لکه های مربوط به سن و آفتاب؛
 • اسکارهای رنگی ، زخم های آکنه ، زخم های کلوئیدی.
 • علائم کشش پوستی ؛

درمان ضایعات عروقی صورت با لیزر

مویرگ ها و یا رگ های عروقی صورت معمولا بر اثر بارداری ، تغییر آب و هوا ، آب و هوای آلوده ، عوامل ژنتیکی، تغییر فشار خون  و … اتفاق می افتد که با انجام لیزر به راحتی می توان این ضایعات عروقی صورت را درمان کرد .

 تعداد جلسات درمان ضایعات عروقی با لیزر

بسته به شرایط ، ضایعات ممکن است پس از 1-2 بار درمان کاملاً از بین بروند یا به چند جلسه درمان نیاز داشته باشند. ضایعات کوچک عروقی ( لیزر واریس ) اغلب می توانند در یک روش درمانی از بین بروند ، در حالی که سایر ضایعات ممکن است چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشند تا کمتر دیده شوند. صرف نظر از این ، اکثر بیماران پس از یک جلسه لیزر بهبود قابل توجهی در ظاهر می بینند. چنانچه در حال انجام درمان هایی مانند پاکسازی پوست هستید به پزشک خود در اینباره اطلاع دهید تا فاصله زمانی مناسب بین دو درمان رعایت شود.

تعداد جلسات درمان ضایعات عروقی با لیزر

عوارض درمان ضایعات عروقی با لیزر

هدف همه دستگاههای لیزر پیشرفته ، تخریب انتخابی اهداف خاص در داخل پوست با حداقل آسیب به ساختارهای اطراف آن است. برای درمان ضایعات عروقی ، پالس های نور لیزر  مستقیماً روی کل ناحیه لکه قرار می گیرند. رگها و مویرگهای ضایعه انرژی لیزر را جذب می کنند در حالی که بافت پوست اطراف آن تحت تاثیر قرار نمی گیرند. این درمان باعث می شود عروق تجزیه شده و کمتر دیده شوند.

اگر توسط یک متخصص با تجربه انجام نشود ، خطرات پیش بینی نشده مانند تاول زدن ، تغییر رنگ یا ایجاد زخم وجود دارد. عوارض جانبی مورد انتظار شامل قرمزی و گاهی کبودی به مدت چند روز است. اجتناب از عوامل رقیق کننده خون ، مانند موارد ذکر شده در بالا ، می تواند خطر کبودی را کاهش دهد.

 • قبل از درمان ضایعات عروقی
 • از برنزه کردن پوست خودداری کنید
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب پرهیز کنید
 • از ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید
 • در صورت توصیه پزشک ، 30 تا 90 دقیقه قبل از عمل از کرم بی حس کننده استفاده کنید.
 • از داروها و مکمل هایی که احتمال کبودی را بیشتر می کنند اجتناب کنید

 در صورتی که هر یک از داروهای زیر را مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید

 • آسپرین
 • ایبوپروفن
 • ویتامین E
 • جینسینگ
 • مکمل های روغن ماهی
 • داروهای رقیق کننده خون (به عنوان مثال ، وارفارین یا هپارین)

مراقبت بعد از درمان ضایعات عروقی

بیمار لازم است که از دستورالعمل های مراقبتی بعد از عمل ، مانند محدودیت قرار گرفتن در معرض آفتاب همراه با استفاده منظم از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع ، پیروی کند. همچنین پوست را تحریک نکنید و از ماساژ دادن خودداری کنید. استفاده از کمپرس یخ نیز می تواند به برطرف نمودن قرمزی و تورم کمک کند.

خدمات درمان ضایعات عروقی در کلینیک زیبایی گلدن رویال

درمان ضایعات عروقی در کلینیک گلدن رویال با بروزترین و بهترین دستگاه لیزر توسط پزشک متخصص انجام می شود.

مرکز زیبایی گلدن رویال ارائه دهنده انواع خدمات زیبایی پوست و مو از قبیل درمان ضایعات عروقی ، لیزر موهای زائد مردان و خانم ها ، لیزر بیکینی ، بوتاکس ، بوتاکس دیسپورت ، مزوتراپی مو ، هایفوتراپی صورت  ،درمان تعریق با بوتاکس و … به همراه پزشکان مجرب و با امکانات روز دنیا می باشد. برای ویزیت و مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۳ – ۰۲۱۲۶۱۲۲۰۸۲  تماس حاصل نمایید.

نظرات کاربران
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها